Holčička: Šťourala jsem se doma v nose, abych se připravila. Až sem jsem dosáhla

13.04.2021 9:14

„Příjemné jak dloubání v nose.“ Takto na některých školách popsali testování žáků na koronavirus, které se v pondělí rozjelo. Většina testů dopadla dobře, žáci byli negativní. „Zkoušela jsem si doma šťourat v nose tyčinkou do uší, abych se na test připravila,“ prozradila holčina ze třetí třídy na Praze 4. Všechny děti doufaly, že nikdo nebude pozitivní. „To bychom musely na PCR test a to by nám vyšťourali mozek,“ sdělila jedna dívenka druhé.

Holčička: Šťourala jsem se doma v nose, abych se připravila. Až sem jsem dosáhla
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Děti jedou domů ze školy - kdy to opět uvidíme?

„Zkoušela jsem si doma šťourat v nose tyčinkou do uší, abych se na test připravila. Dosáhla mi až sem,“ ukazuje si před spolužačkami hrdě na polovinu nosu Anička, žákyně 3. A Základní školy Ohradní v Praze 4. O zkušenosti třeťačky informuje úterní MF Dnes.

Anketa

Vadí vám, že kandidát na ministra kultury Birke nemá vysokoškolské vzdělání?

36%
64%
hlasovalo: 3863 lidí

Žáci dorazili do školy v rouškách a těšili se na testování jako na něco nového, co ještě neznají. A po prvním testu už se těší na další. „Bylo to moc příjemné. Jako když se prstem dloubám v nose. Těšíme se na další,“ chichotaly se holčičky. Jedním dechem dodaly, že doufají, že nikdo ve třídě nebude pozitivní. „To bychom musely na PCR test a to by nám vyšťourali mozek,“ sdělila jedna dívenka druhé.

Drtivá většina testů ohlásila negativní výsledky, jenže to ještě nemusí být dobrá zpráva. Může to jen ukazovat na to, že stát nakoupil nekvalitní testy. „Testy, které stát vybral, jsou spolehlivě nejhorší. Byl bych rád, aby se děti testovaly funkční metodou,“ poznamenal k tomu starosta Prahy 3 Jiří Ptáček z TOP 09.

Statistiky ukazují, že pozitivní test vyjde asi na každé čtyřicáté až padesáté škole.

„Ze všech škol, co jsem se bavil s kolegy, nikdo nemá pozitivní (test),“ uvedl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý pro Lidové noviny. „Buď jsou děti tak neuvěřitelně zdravé, nebo jsou testy úplně na nic,“ dodal.

Epidemiolog Roman Prymula, poradce prezidenta Zemana, nad tím kroutil hlavou.

„Není běžné, že by negativita byla tak vysoká, pokud probíráme Českou republiku, kde je případů spousta,“ uvedl.

Většina rodičů povinnost nošení roušek a testování před výukou respektuje. Učitelé mají nařízeno žáky bez roušek do tříd nepouštět. Pokud rodiče nesouhlasí s nošením roušek ve třídách, mají nechat dítě na distanční výuce. Několik nespokojených rodičů se kvůli povinnosti nařízené vládou obrátilo na Ústavní soud ČR. Tyto rodiče zastupuje advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mozek vypadl z hlavy. Magie a ezobláboly Drtinové. A sběratelka cen najednou mlčí, zaujalo Žantovského

8:04 Mozek vypadl z hlavy. Magie a ezobláboly Drtinové. A sběratelka cen najednou mlčí, zaujalo Žantovského

TÝDEN V MÉDIÍCH Piráti si vytvořili tým údajných analytiků, který monitoruje, co se děje na internet…