Hon na Trumpa nabírá na obrátkách. Do impeachmentu se naplno vrhla CNN

19. 11. 2019 22:03

Demokraté v americkém Kongresu se znovu pokusí odvolat prezidenta Donalda Trumpa. Je podle nich podezřelý z toho, že zneužil svoji moc a žádal po prezidentovi Ukrajiny zahájení trestního stíhání Joea Bidena a jeho syna, který působil v ukrajinské energetické společnosti, obviněné z korupce. Trump měl za to prezidentovi Zelenskému uvolnit stovky milionů dolarů na militární pomoc.

Hon na Trumpa nabírá na obrátkách. Do impeachmentu se naplno vrhla CNN
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump v OSN
reklama

Po dvouletém neúspěšném pokusu demokratů odvolat Trumpa kvůli jeho údajné spolupráci s Ruskem během předvolební kampaně přišel nový podnět k zahájení procesu hlasování o odvolání prezidenta. O tzv. impeachmentu informuje zahraniční CNN. 

Má jít o podobný příklad, tentokrát ale měl Trump zneužít svoji moc jako americký prezident a měl nově zvolenému ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému poskytnout stovky milionů na militární pomoc výměnou za zahájení vyšetřování Joea Bidena a jeho syna. Joe Biden je v současnosti největší favorit demokratů na souboj s Trumpem v příštích prezidentských volbách.

Podle telefonních přepisů Trump v červenci volal Zelenskému a gratuloval ke zvolení prezidentem a zároveň ho až osmkrát vyzval k zahájení vyšetřování Bidena a jeho syna. Mezitím byly také uvolněny slíbené stovky milionů dolarů pro Ukrajinu. V těchto týdnech probíhá výslech klíčových svědků, jedním z nejdůležitějších bude Gordon Sondland, americký velvyslanec pro Evropskou unii. Ten má být hlavním spojovacím článkem mezi americkým a ukrajinským prezidentem.

Trump na svém Twitteru o víkendu vyzval všechny republikány, aby se za něj postavili a splnili svoji povinnost. Poté dodal, že republikáni nikdy nebyli tak sjednoceni jako nyní a že jejich vítězství je jisté. Demokraté totiž mají většinu v dolní komoře Kongresu, tudíž se dá očekávat, že sněmovna Trumpovo odvolání případně prosadí. V senátu ale mají většinu republikáni a ti mohou rozhodnutí sněmovny vetovat.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…