Honzo, nemůžeme lamentovat. Ale já bych si trochu zalamentoval. Takto sociologové Keller a Radičová debatovali u Moravce

04.01.2015 14:21 | Zprávy

Socioložka a slovenská expremiérka Iveta Radičová se v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize setkala se sociologem a europoslancem Janem Kellerem (ČSSD). Debatovali spolu o situaci na Ukrajině, vztazích Západu a Ruska, přílivu imigrantů i o budoucnosti demokracie. Jejich popis toho, co nás čeká, nebyl nijak povzbudivý. Podle Kellera se po chudých Evropanech bude chtít, aby se dělili s ještě chudšími imigranty např. ze Sýrie. Došlo i na známou francouzskou europoslankyni Marine Le Penovou.

Honzo, nemůžeme lamentovat. Ale já bych si trochu zalamentoval. Takto sociologové Keller a Radičová debatovali u Moravce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Václav Moravec

Radičová považuje za zásadní ohrožení celého světa zrod Islámského státu. „Tento fenomén nelze podceňovat a je třeba hledat klidné a efektivní řešení tohoto problému," pronesla hned na úvod svého vystoupení. Další ohnisko problémů vidí na Blízkém východě. Třetí neuralgický bod vidí na Ukrajině a čtvrtý ve Venezuele.

Pozor na Le Penovou a Nigela Farage, varoval Keller

I Keller považuje za nejzásadnější hrozbu Islámský stát a s ním spojenou vlnu imigrantů, která bude směřovat do Evropy. „V Evropě se zvyšuje rozdíl mezi bohatými a chudými regiony. Sociální stát je spíše v defenzivě, protože není tolik z čeho financovat. Ale teď se nám najednou říká, že máme být solidární s uprchlíky např. ze Sýrie," poznamenal Keller, který této úvaze sice rozumí, ale z politického hlediska to vnímá jako problém, jenž povede k posílení demagogických hnutí. „Oni budou říkat: Naši vlastní lidé nemají a vy to chcete dát uprchlíkům," pokračoval Keller. Tuto argumentaci v europarlamentu prý používá např. Marine Le Penová a jen těžko se na její demagogické útoky hledají protiargumenty.

Radičová upozorňuje, že se Evropa potýká s oslabením střední vrstvy. Proto se nemá kdo skládat na udržení sociálního státu. Majetek kumuluje úzká skupina lidí, která však není natolik početná, aby sociální stát udrželo v chodu prosté přerozdělování. A Evropa zatím nenašla mechanismus nápravy, jen posiluje instituce, které už v minulosti selhávaly. „A my nemůžeme psát úspěšný příběh budoucnosti, pokud jasně nepojmenujeme, v čem v minulosti selhávaly instituce EU a v čem národní státy," uvedla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

Komunisté

Myslíte, že SOCDEM pomůže se dostat Komunistům zpět do Sněmovny? Podle mě je to přesně naopak. A vás se ptám, proč myslíte, že řada voličů i dnes volí komunisty? Nemyslíte, že je to i vaší vinou, protože neumíte dělat sociální politiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

0:00 Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

„Máme zločineckou, nekompetentní vládu, která ohrožuje naši bezpečnost a nikdy neřekne pravdu,“ tvrd…