Honzo, nemůžeme lamentovat. Ale já bych si trochu zalamentoval. Takto sociologové Keller a Radičová debatovali u Moravce

04.01.2015 14:21 | Zprávy

Socioložka a slovenská expremiérka Iveta Radičová se v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize setkala se sociologem a europoslancem Janem Kellerem (ČSSD). Debatovali spolu o situaci na Ukrajině, vztazích Západu a Ruska, přílivu imigrantů i o budoucnosti demokracie. Jejich popis toho, co nás čeká, nebyl nijak povzbudivý. Podle Kellera se po chudých Evropanech bude chtít, aby se dělili s ještě chudšími imigranty např. ze Sýrie. Došlo i na známou francouzskou europoslankyni Marine Le Penovou.

Honzo, nemůžeme lamentovat. Ale já bych si trochu zalamentoval. Takto sociologové Keller a Radičová debatovali u Moravce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Václav Moravec

Radičová považuje za zásadní ohrožení celého světa zrod Islámského státu. „Tento fenomén nelze podceňovat a je třeba hledat klidné a efektivní řešení tohoto problému," pronesla hned na úvod svého vystoupení. Další ohnisko problémů vidí na Blízkém východě. Třetí neuralgický bod vidí na Ukrajině a čtvrtý ve Venezuele.

Pozor na Le Penovou a Nigela Farage, varoval Keller

I Keller považuje za nejzásadnější hrozbu Islámský stát a s ním spojenou vlnu imigrantů, která bude směřovat do Evropy. „V Evropě se zvyšuje rozdíl mezi bohatými a chudými regiony. Sociální stát je spíše v defenzivě, protože není tolik z čeho financovat. Ale teď se nám najednou říká, že máme být solidární s uprchlíky např. ze Sýrie," poznamenal Keller, který této úvaze sice rozumí, ale z politického hlediska to vnímá jako problém, jenž povede k posílení demagogických hnutí. „Oni budou říkat: Naši vlastní lidé nemají a vy to chcete dát uprchlíkům," pokračoval Keller. Tuto argumentaci v europarlamentu prý používá např. Marine Le Penová a jen těžko se na její demagogické útoky hledají protiargumenty.

Radičová upozorňuje, že se Evropa potýká s oslabením střední vrstvy. Proto se nemá kdo skládat na udržení sociálního státu. Majetek kumuluje úzká skupina lidí, která však není natolik početná, aby sociální stát udrželo v chodu prosté přerozdělování. A Evropa zatím nenašla mechanismus nápravy, jen posiluje instituce, které už v minulosti selhávaly. „A my nemůžeme psát úspěšný příběh budoucnosti, pokud jasně nepojmenujeme, v čem v minulosti selhávaly instituce EU a v čem národní státy," uvedla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…