Horák z KDU-ČSL: Závislost na Rusku? Všechny vlády ji zanedbaly

08.08.2022 11:52 | Glosa

Poslanec Jiří Horák (KDU-ČSL) odpověděl na dotaz ohledně naší energetické závislosti na Rusku, který mu byl položen občanem prostřednictvím ParlamentníchListů.cz.

Horák z KDU-ČSL: Závislost na Rusku? Všechny vlády ji zanedbaly
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Bučovic Jiří Horák (KDU-ČSL)

„Já ho teda nemám rád,“ začíná svůj dotaz směřující k poslanci Horákovi tazatel svým hodnocením vztahu k bývalému předsedovi vlády Andreji Babišovi, „ale za to, že jsme závislí na Rusku, podle mě mohou vlády, které tu vládly už mnohem dříve,“ pokračuje s tím, že ten hlavní, kdo nás uvrhl do spárů Ruska, byla vláda ODS v čele s Mirkem Topolánkem.

„A když teď křičíte, předložil jste někdy vy sám nebo lidovci nějaký návrh, který by problém naší závislosti na Rusku řešil?“ zakončil svůj dotaz otázkou Dominik G., jak se sám označil.

Jak bylo již uvedeno, poněkud překvapivě se poslanec vládní strany přímo neuchýlil k tradičnímu argumentu pětikoalice, že za závislostí České republiky na Rusku stojí vláda Andreje Babiše (ANO). Vinu dal všem polistopadovým vládám, tedy i těm, ve kterých si KDU-ČSL zajistila účast.

„Co se týče energetické závislosti na Ruské federaci a případné zodpovědnosti předchozích vlád, tak dle mého osobního názoru je chyba, že vlády napříč celým polistopadovým obdobím nepracovaly na teritoriální diverzifikaci dodávek zemního plynu.“

Pro jednání těchto vlád, tedy i té Babišovy, ale našel poslanec Horák vysvětlení.

„Na druhou stranu je však třeba zdůraznit jisté pochopení. Ceny energií byly posledních víc než 10 let relativně nízké a stabilní. Taktéž se nedalo předjímat, že Rusko rozpoutá na Ukrajině válečný konflikt a naprosto destabilizuje energetickou situaci v celé Evropě.“

V závěru odpovědi následovala kritika minulých vlád za nezodpovědnost.

„Takže ano, předchozí vlády nepřistupovaly k energetické bezpečnosti ČR úplně zodpovědně a byla to chyba.“

„Jak však píšu, na obviňování předchůdců není čas a celá politická reprezentace musí vyvinout společné úsilí, aby byla zajištěna energetická bezpečnost Česka,“ zakončil svoji odpověď konstruktivně poslanec Jiří Horák.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Kyberbezpečnost

Dobrý den, vychvalujete naši armádu, máme ale i dostatek expertů na kyberbezpečnost? Kdo ji má na starost, kdo za ni zodpovídá a jak na tom jsme? Pořád slyšíme o nějakých kyberútocích, takže soudím, že tu zajištětnou nemáme nebo tristně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jourová nehodlá opouštět hnutí ANO. A toto řekla k Babišovi. Z vlastní zkušenosti

19:40 Jourová nehodlá opouštět hnutí ANO. A toto řekla k Babišovi. Z vlastní zkušenosti

„V zásadě nesouhlasím s cenzurou, se zákonem, který řekne: ‚Tenhle orgán bude arbitr pravdy‘,“ odmít…