Hořejší: Do Vánoc promořeno

24.11.2021 7:20

Za úterý přibylo takřka 26 tisíc nově covid pozitivních. V nemocnicích leží přes 5 600 covid pacientů a jen za úterý ve spojitosti s covidem 104 lidí zemřelo. Čekají nás v této situaci Vánoce v lockdownu? Podle imunologa Václava Hořejšího spíš ne, protože teď je situace tak příšerná, že na Vánoce už bude celý národ promořený. Jen doufá, že tuto hrozivou situaci potýkání se s virem ustojí české zdravotnictví.

Hořejší: Do Vánoc promořeno
Foto: Repro Prostor X
Popisek: Imunolog Václav Hořejší

Pravděpodobný příští ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již před pár týdny varoval, že pokud se bude epidemická situace nadále zhoršovat, ve vzduchu budou viset Vánoce v lockdownu. A epidemická situace se opravdu stále zhoršuje. Jen za úterý přibylo takřka 26 tisíc nově covid pozitivních. V nemocnicích s covidem leží více než 5 600 lidí a 104 pacientů ve spojitosti s covidem zemřelo.

CNN Prima News v této situaci položila několika politikům a odborníkům otázku, zda nás opravdu čekají Vánoce v lockdownu. A tady je odpověď.

Imunolog Václav Hořejší má za to, že spíše ne.

„Do té doby bude všechno promořeno. Epidemie postupuje velmi rychle a neklade se jí žádný odpor. Skoro to už ani nemůže být horší, než je tomu dnes,“ komentoval aktuální situaci. „Očekávám, že situace bude za několik týdnů spíše stagnovat, pokud se neudělají nějaká zásadnější opatření. Musíme doufat, že při takové fatalistické strategii vydrží naše zdravotnictví,“ doplnil.

Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (ČSSD) má za to, že bez očkování už by české nemocnice zkolabovaly.

„Když vidím predikce, tak se obávám, že není možné vyloučit žádné opatření. Vše musí směřovat k tomu, aby se epidemie zlomila. Jsme ve stejné diskuzi jako na jaře. Některá čísla jsou navíc horší, ale ještě že máme vakcíny. Kdyby nebyly, nemocnice už zkolabovaly,“ reagoval na dotaz.

Pravděpodobný příští ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) má za to, že lockdown nebude.

„Je to závažná věc. Myslím, že lockdown na Vánoce nebude. K tomu by musel být nouzový stav. Vláda po jednání s hejtmany řekla, že nouzový stav nebude. S tím naprosto souhlasím,“ podotkl.„Uvidíme, jestli vláda Petra Fialy nebo Andreje Babiše. Myslím, že nemůžeme opakovat modely s nouzovým stavem. Konkrétní kroky představíme ve středu v 9 hodin ráno. Lockdown to nebude,“ dodal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

17:52 „Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

V Otázkách Václava Moravce se k možnému střetu Ukrajiny a Ruska vyjadřoval bývalý ministr zahraničí …