Horko na Ukrajině a strach jako ideální nástroj kontroly. Zdeněk Zbořil si vzal na pomoc Orwella

3. 4. 2021 8:24

Události uplynulého týdne mohou přispět ke spekulacím, zda se mocnosti připravují k válce. Hlavním důvodem jejich provokací a prohlášení, podle politologa Zdeňka Zbořila, však není touha válčit, nýbrž jejich použití coby nástroje k vyvolání strachu, který jim napomáhá ke kontrole lidí. Uvádí to v pravidelném rozhovoru pro PrvníZprávy.cz.

Horko na Ukrajině a strach jako ideální nástroj kontroly. Zdeněk Zbořil si vzal na pomoc Orwella
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

Úvodem Zbořil zmiňuje kroky Ruska, které demonstrovalo svou sílu přeletem strategických bombardérů nad Arktidou. „Ono to všechno vypadá, že George Orwell je nepřekonatelný. Válka mezi Oceánií, Euroasií a Eastasií, o které ve svých textech mluví, je vlastně motorem běhu událostí,“ podotýká Zbořil.

Jedná se o povědomí jakési války „udržovací“. „Velmoci vlastně tu válku potřebují, ne proto, aby jedna strana zvítězila nad druhou, ale proto, aby jejich lidi byli pod neustálou kontrolou. A jak víme, nejlépe se vládne, když se  lidé bojí,“ pokračuje politolog. Že nás stále někdo straší, zmiňuje i v souvislosti koronavirové pandemie či oteplování ovzduší.

Tyto problémy považuje proto za spíše umělé. „Samozřejmě nepochybuji o tom, že soupeření o severní mořskou cestu, které má až jakési vojenské pozadí nebo vojenskostrategické pozadí,  je důležitým problémem, ale kdo o tom může jednat nějakým jiným způsobem nebo rozhodným způsobem než USA nebo Rusko, popřípadě Čína,“ dodává Zbořil.

  • Celý rozhovor ZDE

Nová témata, která přicházejí se změnou administrativy ve Spojených státech, tak vůbec nemusí být nová, mohou být stejná jako byla vždy. „Jenom se převlékají do nějakého jiného hávu, který zase není ničím jiným než mimikry, než něčím, co zakrývá pravou podstatu nějakého  režimu,“ míní politolog.

Závěrem komentuje také kroky Ukrajiny, jež se podle prohlášení náčelníka generálního štábu připravuje na válku, i když tuší, že bez pomoci spojenců prohraje. „Případ Ukrajiny je docela vážnější, než jsme si zatím mysleli,“ upozorňuje. Ukrajinská strana nebo část politiků Ukrajiny předpokládala, že s nástupem nové americké administrativy se budou odehrávat velké věci, třeba okolo Krymu, okolo jižních oblasti Ukrajiny nebo na východních územích dnešní Ukrajinské republiky.

„Možná někoho baví takový konflikt vyvolávat, ale světové mocnosti jsou si dost dobře vědomy, jaké jsou jejich možnosti. Jaké jsou jejich limity, protože buď se pro válku rozhodnou a bude Apokalypsa nebo Armageddon,“ podotýká Zbořil. A že bychom neměli zapomenout, že čtyřmi bájnými jezdci z Apokalypsy jsou nejen symboly války, hladu, moru a smrti – ale tím pátým jezdcem že byl onen zmiňovaný strach.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…