Horničtí odboráři budou jednat s politiky o předčasných odchodech do penze

27.03.2015 7:08

Odboráři těžební společnosti OKD dnes budou ve Stonavě na Karvinsku jednat s vedením firmy, krajskými politiky, poslanci a také se zástupci vlády, ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD) a ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Hlavním tématem jednání bude změna zákona o důchodovém pojištění, který by horníkům umožnil dřívější odchody do důchodu.

Horničtí odboráři budou jednat s politiky o předčasných odchodech do penze
Foto: Profimédia
Popisek: Ilustrační foto
reklama

"Budeme se bavit o situaci v regionu, situaci v OKD a dopadech na zaměstnanost, a hlavně o důchodech. Chceme říci znova zástupcům státu a poslancům za region, že co se týče horníků, kteří začali fárat po roce 1992, jsme opravdu raritou Evropy a že to nejde," řekl ČTK předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Podle platného nařízení vlády mohou do důchodu dříve odejít horníci, kteří začali fárat před rokem 1993 a do konce roku 2008 odpracovali pod zemí minimálně 3300 směn. Vláda tento týden schválila úpravu, díky níž budou moci jít dříve do důchodu i havíři, kteří stanovený počet směn odpracovali až po roce 2008. Horníci, kteří začali fárat až po roce 1992, zatím na dřívější důchod nárok nemají.

"Jedná se o tom, že by se musel opravit zákon, aby i ostatní havíři mohli chodit do důchodu rychleji," řekl Pytlík. Odboráři žádají dřívější důchody pro horníky hlavně kvůli náročnosti jejich povolání, kvůli níž mají podlomené zdraví.

Podle Pytlíka je průměrná délka dožití horníka, navíc v Moravskoslezském kraji se zatíženým životním prostředním, podstatně kratší než u ostatních obyvatel. "Můžeme říct, že o šest až osm let žije ten horník méně. To znamená, že z důchodového systému vyčerpá méně peněz, takže v celém tom kontextu ještě v zásadě havíři dotují důchodový systém," řekl odborový předák.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…