Hovoří Izraelec s neuvěřitelným rodinným příběhem, spojeným i s naší zemí. Z dění v arabském světě na něj padá smutek

07.01.2019 16:43

PŘÍBĚH Mým snem je silný židovský stát Izrael. V současné složité situaci je ale nutné dělat chytrou politiku. To řekl reportéru ParlamentníchListů.cz v Haifě Ehoup Gazit, jehož otcem byl pilot Yeshayahu Gazit. Právě on se jako jeden z prvních podílel na operaci Balak, která byla základem leteckého mostu ze Žatce do Ekronu. Pod utajením se tak v roce 1948 dopravoval vojenský materiál včetně rozložených stíhaček Avia S-199, což pomohlo k upevnění státu Izrael v prvních dnech jeho existence.

Hovoří Izraelec s neuvěřitelným rodinným příběhem, spojeným i s naší zemí. Z dění v arabském světě na něj padá smutek
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Udi prý jezdí do Česka celkem často
reklama

Anketa

Volili byste v příštích prezidentských volbách Václava Klause staršího?

32%
11%
hlasovalo: 14677 lidí

„Ač se to může zdát neuvěřitelné, mezinárodní situace po druhé světové válce nebyla Židům moc nakloněná. Nikdo s námi nebyl. Není pochyb, že bez pomoci Československa by Izrael neexistoval,“ vysvětluje se zvláštní něhou ve tváři Ehoup Gazit. Právě převzal na haifské univerzitě od zástupců Českého svazu bojovníků za svobodu za otce in memoriam pamětní medaili III. stupně. Pak si popovídal s ParlamentnímiListy.cz...

Sen o Izraeli

Nejdříve jsme se ho začali vyptávat na současnost Izraele. Tam totiž na sklonku roku kvůli sporům kolem zákona o vojenské službě a výjimek pro ortodoxní Židy padla vláda a v dubnu se budou konat předčasné volby. Dosavadní premiér a šéf pravicové strany Likud Benjamin Netanjahu vládl s prostou většinou jedenašedesáti křesel ve stodvacetičlenném parlamentu a je v zemi stále dost populární. A to i přesto, že čelí tlaku po řadě korupčních skandálů. Ostatně z Gazita mezi řečí vypadne, že Netanjahu neslouží Izraeli tak, jak by premiér měl, ale slouží hlavně zájmům Netanjahua.

„Situace na Středním východě snad nebyla nikdy složitější. Za posledních deset let se zde udály obrovské změny, které moc nevedly k uklidnění napětí v regionu. Z událostí v arabském světě, například v Sýrii, jsem smutný. Proto je třeba opatrnosti a chytrosti. Je třeba chápat, že se diametrálně změnila pravidla hry. Také musíme pracovat s vlastními emocemi, abychom dokázali porozumět vývoji. Tomu, co se bude dít za deset či za třicet let. Dobře to uměl první premiér David Ben Gurion,“ vysvětluje Gazit.

Fotogalerie: - Setkání v Haifě

V Izraeli slaví chanuku, tedy Svátek světel. Každý...
Svatou zemi navštívila delegace ze severních Čech
Hlavně se zdržela v Haifě, kde se setkala s místní...
Zúčastnila se jí senátorka a starostka Žatce Zdeňk...
Proběhla výměna dárků
Hlavně přišli členové haifského Rotary klubu

Podle něj by v současné zostřené situaci nebylo dvakrát moudré stěhovat ambasády USA či Česka z Tel Avivu do Jeruzaléma. „Samozřejmě že je mým snem silný židovský stát Izrael a uznávám Jeruzalém jako jeho hlavní město. Nicméně chci i stát demokratický a Izraelci nejsou jen Židé. Podívejte se na mě, jarmulku nenosím a někteří příbuzní jsou křesťané. Takže vím dobře, že při soužití lidí není náboženství až tak důležité. Prostě je třeba o věcech více přemýšlet,“ podotýká a dodává: „Izrael musí existovat věčně. Má podporu USA a také Česka. Kdyby ne, tak se svět zřítí do nového holocaustu. Vždyť všude ve světě dnes můžete vidět sílící antisemitismus. Hlavně v Evropě, všude u vašich sousedů.“

Jeho domov

Jak pětašedesátiletý Ehoup Gazit říká, žije jeho rodina v Izraeli, přesněji v Jeruzalémě, po několik generací. Jeho matka byla členkou podzemní židovské vojenské organizace Hagana, otec byl, jak už bylo zmíněno, pilot a i on sám se stal pilotem. „Musel jsem s létáním  skončit, protože si nadřízení mysleli, že jsem starý. Nicméně to je jejich pohled, osobně se cítím na dvacet,“ směje se. O rodinných příslušnících napsal knihu v hebrejštině, kde vypráví i o své manželce, která žila ve Slavkově u Brna. Co osud, to jedno velké dobrodružství. Nicméně vraťme se k otci.

Fotogalerie: - Letadla v poušti

Ředitel Muzea izraelského vojenského letectva Avi ...
Stíhací letouny Avia S-199 byly nově vzniklému Izr...
Památník, který se váže k historii vztahů mezi Čes...
Záběr letecké akrobacie
Muzeum se nachází na letecké základně Chacerim v N...
Skoro ke každému z letadel se váže nějaký příbeh

Yeshayahu Gazit byl jedním z pilotů, kteří se zúčastnili v létě 1948 operace Balak, tedy leteckého mostu ze Žatce do Ekronu. Z Československa do Izraele tak tajně v noci dopravovali vojenský materiál – pěchotní zbraně, náboje, ale i stíhačky Avia S-199 v rozloženém stavu spolu s výstrojí, výzbrojí a municí – zakoupenými transportními letadly americké výroby. Ostatně na různých místech v Československu byli tehdy školení i letci, většinou židovští dobrovolníci. V posádkách létajících v operaci Balak se vystřídalo na sto padesát pilotů, radiotelegrafistů, navigátorů a palubních techniků. Pro nově vzniklý stát Izrael, který se nacházel v regulérní válce se svými sousedy, to znamenalo klíčovou logistickou operaci pro přežití.

„Do Česka rád jezdím, moc se mi u vás líbí. Mám radost, že mezi našimi zeměmi stále přetrvávají tak dobré vztahy. Ostatně když se mi u vás podaří objevit ještě některé dokumenty, které by do celé operace vnesly větší světlo, rád bych o tom natočil dokumentární film,“ podotýká nakonec Ehoup Gazit. V areálu průmyslové zóny Triangle u Žatce by měl vyrůst památník, podle autorů největší v Česku, který se bude vázat k celé této historii.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…