Hradecko-pardubická aglomerace má zpoždění v čerpání EU dotací

18. 9. 2019 12:12

Hradecko-pardubická aglomerace má mírné zpoždění v čerpání evropských dotací. Projekty zdržují například častá odvolání firem, které pak posuzuje antimonopolní úřad. Novinářům to řekl pardubický primátor Martin Charvát (ANO). Aglomerace může do roku 2023 získat až 4,8 miliardy korun. Do října má vyčerpat necelých 42 procent alokovaných peněz, zatím plán neplní o necelá čtyři procenta.

Hradecko-pardubická aglomerace má zpoždění v čerpání EU dotací
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

„Program integrovaných územních investic začal se zpožděním, proto nejsme schopní naplnit dílčí termíny a máme mírný skluz. Ale máme před sebou tři roky a věřím, že se vše podaří v cílovém roce 2023 zdárně dokončit,“ řekl Charvát.

Aby město bylo efektivnější v čerpání dotací, zřídilo nové oddělení a přijalo nové zaměstnance, kteří se věnují jen evropským projektům. Zpoždění má například projekt nového odbavovacího systému pro MHD, dopravní podnik vybírá firmu tři roky. Neúspěšní žadatelé se odvolávají k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kvůli tomu investice ještě nezačala. Hrozí tak, že dotaci podnik nezíská.

„Věřím, že hlavní velké projekty budou realizovány. Stavíme cyklostezky, opravujeme školy. Do konce roku bychom měli mít projekty na Památník Zámeček a Polytechnické centrální dílny, což jsou pro město klíčové stavby,“ řekl Charvát.

Do konce října 2023 má aglomerace, kterou zastupují města, kraj i různé organizace, vyčerpat 100 procent dotací. V říjnu příštího roku má podíl získaných dotací dosáhnut přes 55 procent, v následujícím roce pak 70 procent. V roce 2022 aglomerace má povinnost plnit plán z téměř 85 procent.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver zvolen a Kalousek to nevydýchal. Zločin! hřímal. Pak se chytil pultíku a spustil

15:15 Xaver zvolen a Kalousek to nevydýchal. Zločin! hřímal. Pak se chytil pultíku a spustil

Hana Lipovská a Luboš Xaver Veselý. Dvě jména kandidátů do Rady České televize, která na mnohé fungo…