Hradní diplomat Jindrák vzpomíná na Merkelovou: Byla velmi spravedlivá. A vztahy s ČR jí skutečně ležely na srdci

27.09.2021 22:29 | Glosa

Končící německá kancléřka Angela Merkelová díky svému východoněmeckému původu spojovala společnost v Německu. Jejím dědictvím je šestnáct let politické i ekonomické stability. Tak hodnotí působení jedné z nejmocnějších žen světa ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a někdejší velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák. To, že nás Evropská unie okamžitě po našem vstupu do ní neupozadila, je zásluha právě Merkelové. „Víte, ona je velmi spravedlivá,“ ohodnotil diplomat kancléřku a vzpomenul, jak pomohla expremiérovi Mirku Topolánkovi.

Hradní diplomat Jindrák vzpomíná na Merkelovou: Byla velmi spravedlivá. A vztahy s ČR jí skutečně ležely na srdci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru KPR

Anketa

Byla Angela Merkelová přínosem pro Evropu?

12%
81%
hlasovalo: 18985 lidí
Merkelová podle Jindráka zdědila Německo v ne úplně jednoduché situaci, jelikož podle něj sjednocení země pořád není dokončenou epizodou v německých dějinách. Právě německá kancléřka prý byla tou, která díky svému východoněmeckému původu tamní společnost spojovala.

Kromě vnitřního dění se však nemálo angažovala i ve vztazích s Českem. Jindrák vzpomenul například na jednání s Bavorskem, které mělo komplikované vztahy s Českem i po uzavření Česko-německé deklarace, v níž Česko mimo jiného litovalo poválečných zločinů na Němcích. A zastoupení Bavorska v Česku bylo otevřeno až v roce 2014. Narovnání česko-bavorských vztahů – o němž jednaly obě strany od roku 2009, a trvalo ještě dva roky, než bavorský premiér navštívil Prahu a český zase Mnichov – prý Merkelové „velmi leželo na srdci“ a průběh jednání bedlivě sledovala.

Jindrák také míní, že Merkelová uměla spojovat zájem Německa se zájmy ostatních. „Ona to unikátně spojovala. Nikdy jsem z jednání třeba i Evropských rad neměl pocit, že by upřednostňovala německý zájem před společným. Její velká hodnota byla v tom, že dokázala s lidmi mluvit a spojovat je,“ ocenil kancléřku v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Zájem německé kancléřky o náš region však zůstal nevyužit naší chybou. Podle Jindráka Merkelová měla k Česku blízko, jelikož zde i v minulosti pracovala, ale nedokázali jsme toho využít a „pořádně formulovat“ naše přání. Přesto nám i tak kancléřka sama v určitých evropských agendách pomohla.

Právě to, že nás okamžitě Evropská unie po našem vstupu do ní neupozadila, byla ve velkém zásluha právě Merkelové. „Víte, ona je velmi spravedlivá. Snažila se, aby skutečně dominance velkých států, tedy francouzsko-německého motoru, nevyčnívala nad ostatními. I během našeho předsednictví v EU v roce 2009 například pomáhala tehdejšímu premiérovi Mirku Topolánkovi, aby se účastnil nějakých jednání, byť francouzský prezident tehdy chtěl předsednickou zemi úplně vyčlenit,“ vzpomíná někdejší velvyslanec v Berlíně.

Dodává, že s koncem Merkelové vztahy s Německem neochladnou. „Jak hezky řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier, naše vztahy jsou natolik vybudované, i na institucionální úrovni, že už je vlastně neovlivňuje to, kdo aktuálně vládne,“ domnívá se ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…