Hranici mezi Ukrajinou a Ruskem budou brzy hlídat bezpilotní letouny

10.09.2014 13:14

Pro monitorování situace na hranici mezi Ukrajinou a Ruskem použije OBSE brzy bezpilotní letouny. Oznámil to během své návštěvy Prahy úřadující předseda Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a švýcarský prezident Didier Burkhalter po jednání s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Hranici mezi Ukrajinou a Ruskem budou brzy hlídat bezpilotní letouny
Foto: worldwide.com
Popisek: Hraniční přechod, ilustrační foto

Burkhalter dorazil do České republiky na zahájení 22. Ekonomického a enviromentálního fóra OBSE. Jak šéf české diplomacie uvedl, diskutovali spolu o bilaterálních vztazích mezi ČR a Švýcarskem a o vztazích mezi EU a Švýcarskem, ale největší část debaty věnovali právě situaci na Ukrajině a příměří, které zde nyní platí. „V této situaci musíme udělat vše, co je možné, abychom zajistili monitorování dodržování příměří," uvedl Burkhalter s tím, že na kontrolu hranice mezi Ukrajinou a Ruskem plánuje OBSE brzy nasadit bezpilotní letouny. „Rozhodli jsme se požádat o pomoc členské státy, abychom měli tyto letouny rychle k dispozici," dodal.

Příměří nestačí, na Ukrajině musí pokračovat politický dialog

Burkhalter označil situaci na východě Ukrajiny za velmi křehkou. Ocenil, že mezi Ukrajinou a proruskými separatisty nyní platí příměří, nicméně to podle něj není úplně dostatečné. Je zároveň třeba, aby pokračoval politický dialog na Ukrajině, a i v tom je OBSE podle něj připravena pomoci, jestliže o to bude požádána.

Sankce musí být součástí strategie

Pokud jde o zpřísnění protiruských sankcí kvůli chování Moskvy vůči Ukrajině, Česká republika k němu vyjádřila v uplynulých dnech rezervovaný postoj. Zaorálek řekl, že švýcarský prezident považuje český postoj za rozumný a přiměřený. „Shodli jsme se, že sankce, které byly připraveny v Evropské unii, jsou strategicky dobře promyšleným krokem, nicméně i tyto sankce musí být součástí určité strategie," uvedl šéf české diplomacie.

Použití sankcí by podle něj nemělo vést k další eskalaci situace a mělo by být tlakem na diplomatické řešení. „Je potřeba najít způsob, jak situaci na Ukrajině zlepšit, aby došlo k ukončení násilí," řekl Zaorálek. Současné rozhovory mezi ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem jsou šancí, že pozitivní postup není úplně nemožný, dodal Zaorálek.

Je rozumné dát příměří šanci

Švýcarský prezident jeho slova potvrdil a zopakoval, že sankce nejsou strategií samy o sobě. „Je třeba se vždy rozhodnout, zda sankce neudělají z křehké situace ještě křehčí, tyto otázky si státy musí klást. Rozumné je dát šanci tomu, aby bylo příměří respektováno a začal skutečný politický proces," řekl Burkhalter.

Evropská unie v pondělí formálně nové protiruské sankce schválila, jejich vyhlášení se ale rozhodla o několik dní odložit. Důvodem je právě příměří, které koncem minulého týdne vyjednali zástupci Kyjeva a východoukrajinských povstalců v běloruském Minsku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Meleš kraviny! Debata o přijetí eura a Rusku se zvrtla. I Zahradil přispěl

7:11 Meleš kraviny! Debata o přijetí eura a Rusku se zvrtla. I Zahradil přispěl

Spor o to, zda se má Česko připojit k devatenácti dalším zemím a začít platit eurem tvrá již dlouho.…