Hrozí třicetiletá válka. Měli bychom si dát pozor

17.07.2015 16:06

Nad možnostmi, které přináší uzavření dohody mezi Íránem a západními mocnostmi o kontrole jeho jaderného programu výměnou za zrušení sankcí, se na názorové straně dnešních Hospodářských novin zamýšlí Mark Leonard, ředitel think-tanku Evropská rada pro mezinárodní vztahy, jenž sídlí v Londýně.

Hrozí třicetiletá válka. Měli bychom si dát pozor
Foto: facebook.com
Popisek: Třetí světová válka, ilustrace

Podle Leonarda uzavřená dohoda snad skutečně zabrání nekontrolovatelné jaderné eskalaci nebo bombardování nařízenému z Washingtonu či Tel Avivu. Jenže region kolem Íránu je v plamenech. Nejhorším scénářem prý je varianta „Teherán utržený ze řetězu“. Což by byla situace, kdy padnou veškeré zábrany a osmělený nejvyšší vůdce a revoluční gardy dostanou možnost beztrestně rozsévat v regionu chaos. „Írán už nyní patří k protagonistům násilného sektářského konfliktu – a jeho představitelé si užívají nový prostor, který jim poskytly svržení Saddáma, Tálibán a přehmaty Západu v regionu,“ píše Leonard.

Velkým satanem pro Írán už nejsou USA, ale Saúdská Arábie

Podle něj velkým satanem dnešního Íránu už nejsou USA, ale Saúdská Arábie. „Íránci si stěžují, že Saúdští Arabové zvyšují těžbu ropy a srážejí ceny, a trápí je i fakt, že oslabují jejich pozici v Iráku, Pákistánu, Afghánistánu, Libanonu a Sýrii, a budují dopravní infrastrukturu také uvnitř Íránu,“ píše Leonard. Navíc íránská podezřívavost vůči saúdskému vměšování je prý bohatě opětována.

Evropě se prý naskýtá jedinečná příležitost vybudovat na základech jaderné dohody s Íránem celou regionální strategii. „Vysoká představitelka EU Federica Mogheriniová má šanci stavět na jaderných rozhovorech tím, že rychle otevře velvyslanectví EU v Teheránu a začne hledat způsoby, jak by hospodářské vazby a energetická dohoda mohly vést ke zmírnění napětí v bilaterálních vztazích,“ domnívá se Leonard.

Zabraňme třicetileté válce, která regionu hrozí

Přiznává, že možnosti, čeho lze krátkodobě dosáhnout, jsou omezené. Nicméně úspěšné uzavření jaderné dohody s Íránem ukázalo sílu strategické trpělivosti. Hlavním úkolem nyní bude projevit stejnou diplomatickou kreativitu také v úsilí o dosažení míru v regionu. „Evropa i Spojené státy – a také další regionální mocnosti angažované v konfliktu, který žádná strana nemůže vyhrát – musejí doufat, že se jim podaří zvládnout tento konflikt dříve, než se celý region nechá vtáhnout do třicetileté války,“ uzavírá své zamyšlení Mark Leonard.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…