Hrozí válka s účastí Ruska? Arméni pod palbou, šíří se sítěmi

27.09.2020 11:44

Spory o Náhorní Karabach se opět vyostřují, Ázerbájdžán a Arménie se navzájem obviňují z agrese. Na Twitteru se objevilo svědectví přímo z místa, že Azaři zahájili útok a bombardují karabašskou metropoli Stěpanakert. Zprávu reflektoval bývalý europoslanec Jaromír Štětina.

Hrozí válka s účastí Ruska? Arméni pod palbou, šíří se sítěmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jaromír Štětina
reklama

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 35121 lidí
Na situaci na svém twitteru v neděli v půl osmé ráno upozornila uživatelka Adamcová Markéta, které má o konfliktu informace od přítele přímo z Náhorního Karabachu.

„Brzy ráno mi přišla zpráva od přítele z Karabachu. Azaři začali agresivní útok a bombardují hlavní město Arcachu, Stepanakert! Bombardují především civilní objekty! Neznám počty mrtvých, ale škody jsou obrovské,“ napsala.

S žádosti o pomoc se obrátila na novináře: „Mojí přátele novináři, prosím, musíme pomoci lidem v Arcachu,“ dodala s hashtagem stop agresi.

Na její prosbu aktivně reagoval bývalý europoslanec a někdejší válečný reportér Jaromír Štětina: „Našel jsem na fcb. Prověřuji,“ napsal.

Anketa

Věříte Romanu Prymulovi?

53%
47%
hlasovalo: 28585 lidí
Později se objevily bližší informace, že ázerbájdžánské ministerstvo obrany oznámilo, že arménské síly zahájily střelbu na ázerbájdžánské armádní pozice i obce a mezi civilisty jsou mrtví a zranění, uvedla ruská agentura TASS, informuje iRozhlas.cz.

Naopak arménský premiér Pašinjan na facebooku informoval, že ázerbájdžánské síly se začaly posouvat směrem k Náhornímu Karabachu, a arménské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Ázerbájdžánci zaútočili na obce na sporném území včetně karabašské metropole Stěpanakert.

Obě země se nacházejí v dlouhodobém válečném stavu kvůli sporu o Náhorní Karabach, který Ázerbájdžán považuje za své území a Arménii považuje za jeho okupanta. Situaci lze připodobnit k jednotlivým národnostním menšinovým lokálním komunitám či enklávám na Balkáně, které vznikly v důsledku rozpadu Jugoslávie.

Arménie ve sporu vystupuje jako spojenec neuznaného státu Arcach. V roce 2017 se tam konalo referendum, kdy se téměř 90 % místních voličů vyslovilo pro tento název, který v Náhorním Karabachu a přilehlém území vyhlásili etničtí Arméni.

Do sporu se již dříve vložilo Turecko podporující Ázerbájdžánce – a Rusko podporující Arménce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…