Hudebník Šporcl napsal Babišovi kvůli podpoře pro umělce. A neuvěříte, co se pak stalo

23.03.2021 21:57 | Zprávy

Světoznámý houslista Pavel Šporcl varuje, že čeští umělci jsou kvůli covidu v ohrožení a že česká kultura úplně přestala existovat. Šporcl tato slova adresoval v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi. „Někteří z mých kolegů, kteří neměli našetřeno, což je v naší branži složité, museli prodávat své hudební nástroje. Takže bych se nedivil tomu, kdyby to bylo pro mnoho mých kolegů likvidační,“ zopakoval pro Rádio Impuls.

Hudebník Šporcl napsal Babišovi kvůli podpoře pro umělce. A neuvěříte, co se pak stalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyznamenaný Pavel Šporcl

„V posledních měsících se vůbec nehovoří o kultuře, ani v médiích, ani s ohledem na Ministerstvo kultury. Ministra Lubomíra Zaorálka jsem neviděl ani nepamatuju, a když, tak orodoval za nouzový stav. A když už se o kultuře mluví, tak jen jako že jsme nic a póvl a máme si poradit sami,“ štve Šporcla, podle kterého ani nemá cenu reagovat na Zaorálkovu odpověď na Šporclův otevřený dopis.

Zaorálek totiž v odpovědi poznamenal, že snad konečně nebude muset za kulturu bojovat sám. „To jsem rád, že jste se, pane premiére, začal o kulturu konečně zajímat. Vaše vyjádření chápu tak, že o peníze na kulturu na vládě už nebudu muset bojovat sám jako dosud,“ napsal na Twitteru ministr kultury.

Šporcl předesílá, že pokračování současného stavu může znamenat konec pro spoustu kolegů i celých organizací. „Někteří z mých kolegů, kteří neměli našetřeno, což je v naší branži složité, museli prodávat své hudební nástroje. Takže bych se nedivil tomu, kdyby to bylo pro mnoho mých kolegů likvidační,“ bojí se houslista, který tím chtěl všem kolegům ukázat, že v tom nejsou sami a že za ně někdo bude bojovat. „To se, myslím si, povedlo, ale uvidíme, co z toho bude,“ dodal.

Premiér Babiš na Facebooku napsal, že hned jak si dopis přečetl, pozval Šporcla na jednání. „Vážím si toho, že mi napsal, a myslím, že má pravdu s tím, že podpora našich umělců je nedostatečná,“ napsal premiér.

Šporcl se podle svých slov s premiérem Babišem sejde ve čtvrtek ráno a chce s ním probírat plán na obnovu tuzemské kultury. „Mám několik významných bodů, kromě obsahu dopisu se budu ptát také na to, zda existuje nějaký plán obnovy, zda máme nějaké světlo na konci tunelu,“ řekl Šporcl, který prý chápe, že kultura není jediná oblast, kde vládne nejistota a chaos. „My jsme číselně permanentně ve 4. stupni systému PES, ale přitom už řadu měsíců jsou opatření jako v 5. stupni,“ dodal houslista, který se zatím stále udržuje ve formě a tři až čtyři hodiny denně pravidelně cvičí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…