Hudebník Šporcl napsal Babišovi kvůli podpoře pro umělce. A neuvěříte, co se pak stalo

23.03.2021 21:57

Světoznámý houslista Pavel Šporcl varuje, že čeští umělci jsou kvůli covidu v ohrožení a že česká kultura úplně přestala existovat. Šporcl tato slova adresoval v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi. „Někteří z mých kolegů, kteří neměli našetřeno, což je v naší branži složité, museli prodávat své hudební nástroje. Takže bych se nedivil tomu, kdyby to bylo pro mnoho mých kolegů likvidační,“ zopakoval pro Rádio Impuls.

Hudebník Šporcl napsal Babišovi kvůli podpoře pro umělce. A neuvěříte, co se pak stalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyznamenaný Pavel Šporcl
reklama

„V posledních měsících se vůbec nehovoří o kultuře, ani v médiích, ani s ohledem na Ministerstvo kultury. Ministra Lubomíra Zaorálka jsem neviděl ani nepamatuju, a když, tak orodoval za nouzový stav. A když už se o kultuře mluví, tak jen jako že jsme nic a póvl a máme si poradit sami,“ štve Šporcla, podle kterého ani nemá cenu reagovat na Zaorálkovu odpověď na Šporclův otevřený dopis.

Zaorálek totiž v odpovědi poznamenal, že snad konečně nebude muset za kulturu bojovat sám. „To jsem rád, že jste se, pane premiére, začal o kulturu konečně zajímat. Vaše vyjádření chápu tak, že o peníze na kulturu na vládě už nebudu muset bojovat sám jako dosud,“ napsal na Twitteru ministr kultury.

Šporcl předesílá, že pokračování současného stavu může znamenat konec pro spoustu kolegů i celých organizací. „Někteří z mých kolegů, kteří neměli našetřeno, což je v naší branži složité, museli prodávat své hudební nástroje. Takže bych se nedivil tomu, kdyby to bylo pro mnoho mých kolegů likvidační,“ bojí se houslista, který tím chtěl všem kolegům ukázat, že v tom nejsou sami a že za ně někdo bude bojovat. „To se, myslím si, povedlo, ale uvidíme, co z toho bude,“ dodal.

Premiér Babiš na Facebooku napsal, že hned jak si dopis přečetl, pozval Šporcla na jednání. „Vážím si toho, že mi napsal, a myslím, že má pravdu s tím, že podpora našich umělců je nedostatečná,“ napsal premiér.

Šporcl se podle svých slov s premiérem Babišem sejde ve čtvrtek ráno a chce s ním probírat plán na obnovu tuzemské kultury. „Mám několik významných bodů, kromě obsahu dopisu se budu ptát také na to, zda existuje nějaký plán obnovy, zda máme nějaké světlo na konci tunelu,“ řekl Šporcl, který prý chápe, že kultura není jediná oblast, kde vládne nejistota a chaos. „My jsme číselně permanentně ve 4. stupni systému PES, ale přitom už řadu měsíců jsou opatření jako v 5. stupni,“ dodal houslista, který se zatím stále udržuje ve formě a tři až čtyři hodiny denně pravidelně cvičí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalouskova fanynka píše o „ruském bohatýru Milošovi“: Sliz, pach, lež

19:44 Kalouskova fanynka píše o „ruském bohatýru Milošovi“: Sliz, pach, lež

Spisovatelka Jenny Nowak se ohlíží za necelými devíti lety prezidentského mandátu Miloše Zemana. A n…