Hulváti a demagogové celého světa se teď budou cítit na koni. Novinář Macháček, známý z Krausovy říjnové show, rozebíral na ČT americké volby

9. 11. 2016 19:41

Hostem středečního Interview ČT24 byl předseda Institutu pro politiku a společnost, založeného hnutím ANO Andreje Babiše, novinář Lidových novin Jan Macháček. Vyjádřil se k americkým volbám, v nichž – navzdory tlaku různých médií – zvítězil republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Tento muž se prý jako prezident může chovat normálněji než v kampani, ale Evropě hrozí, že Trumpovo vítězství povzbudí zdejší „hulváty“.

Hulváti a demagogové celého světa se teď budou cítit na koni. Novinář Macháček, známý z Krausovy říjnové show, rozebíral na ČT americké volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Břevnovském klášteře proběhla konference Komunismus včera a dnes

„Já bych si troufnul ho odhadnout jako člověka, který vcelku cynicky dokáže říct během kampaně cokoli, včetně urážek a útoků, aby vyhrál, ale v momentě, kdy vyhrál, tak má osobnostně i intelektuálně na to, aby se choval normálněji. Má také tým poradců, kteří mu v tom pomohou. Bude mu pomáhat, že bude mít za sebou většinu v Kongresu. Kdyby jí neměl, tak bude možná víc sklouzávat k té své výbušné povaze,“ soudí Macháček. Trump je velmi temperamentní muž a pokud se mu bude dařit, tak by mohla být většina věcí v pořádku. Otázkou je, co se stane, až se Trump dostane pod tlak.  

Pokud jde o často zmiňované vztahy s Ruskem, bude záležet na tom, zda spolu budou vycházet dva prezidenti, kteří nebudou chtít svému protějšku ustoupit.

Další věc je, do jaké míry bude chtít plnit svoje předvolební sliby, protože některé mohou být nebezpečné pro svět. „Pro Evropu je nejnebezpečnější, že se spojí skupina hulvátů a demagogů, ... kteří se mohou cítit na koni. Pokud byl v Americe jako kolébce demokracie zvolen člověk, který se nebál říct skoro cokoliv, tak oni se mohou pokusit o totéž,“ varoval Macháček. Čekají nás volby v Rakousku, i ve Francii, v nichž se mohou výsledky amerických voleb určitým způsobem projevit.

Jan Macháček vystoupil i mezi osobnostmi přejícímí národu k 28. říjnu v Show Jana Krause

Ale pozor, když se sejdou dva hulváti, ještě to neznamená, že se z nich stanou přátelé. „Když se někdo chová jako hulvát, tak to ještě nezakládá nějaký základ pro přátelství. To, že se dva lidé chovají jako hulváti, z nich ještě nemusí udělat spojence,“ doplnil.  

Někdy se také mluví o tom, že je Donald Trump podobný českému prezidentovi Miloši Zemanovi. V předvolební kampani na tom mohlo něco být, ale mezi Trumpem a Milošem Zeman je prý jeden rozdíl. Zeman dělá konfrontační politiku neustále, od své předvolební kampaně s ní ještě neskončil. A Macháček si neumí představit, že by něco podobného dělal i americký prezident. Trump bude zřejmě  smířlivější.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Chybu udělala média, demokraté i Clintonová

Chybu udělali novináři, kteří se rozhodli zapojit se do politického boje, místo toho, aby jen informovali. „Mainstreamová média působila kontraproduktivně, lidé už měli pocit, že je to příliš velká propaganda,“ doplnil. Příště by se možná měla chovat jinak.

Sebereflexí musí projít i demokraté, kteří by se prý příště neměli pokoušet vychovávat občany. Místo toho by měli demokraté lidem naslouchat. Ukázalo se také, že Hillary Clintonová nebyla příliš vhodnou kandidátkou „Mluvila koženě a často jen s pomocí čtecího zařízení. Američané a Američanky si asi nepřejí žádné rodinné klany. Zkrátka chtějí změnu,“ konstatoval host.

Vítězství Trumpa nás může bolet

Některé změny, které Trump plánuje, pro nás rozhodně nemusí být příjemné, zvláště pokud jde o spolupráci v rámci NATO. Pokud nebudeme platit to, co máme, může se od nás Trump odvrátit. My jsme se zavázali platit 2 procenta HDP na obranu a sliby se mají plnit. „Ale může nás to i bolet,“ varoval.

Lze navíc čekat, že pod stůl spadne euroatlantická obchodní dohoda TTIP.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…