Hus chtěl vrátit církev k víře a nemajetnosti, a jak dopadl. Veleba se kvůli restitucím tvrdě pustil do církve

24.05.2015 11:51

Senátor Jan Veleba (SPO) si klade otázku, zda nás církev bude i dnes poučovat o životě, chudobě a hodnotách víry podobně jako kdysi Jan Hus, když se nezadržitelně blíží šestisté výročí upálení církevního reformátora. A jak to půjde s církevními restitucemi, které ukazují, že majetek je vždy až na prvním místě.

Hus chtěl vrátit církev k víře a nemajetnosti, a jak dopadl. Veleba se kvůli restitucím tvrdě pustil do církve
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPO Jan Veleba

Na jedné straně se v Bibli píše o ctnostném životě, církev oficiálně preferuje vyšší hodnoty duchovní před majetkem, ale na straně druhé představitelé českých církví neváhají prohlašovat, že se budou i soudit o majetek, který by jim snad nebyl vydán v církevních restitucích. Soud do celé věci zasahuje už teď, např. královéhradecký soud před pár dny rozhodl vydat římskokatolické církvi a kongregaci Boromejek půdu, po které v budoucnu má vést dálnice a silnice.

Boromejky se prý nebrání tomu, aby v budoucnu vedla přes jejich půdu dopravní tepna, jen v této záležitosti zřídí u pozemků věcné břemeno, což znamená, že k danému majetku bude vázána jistá povinnost. O věcném břemenu mluvíme např. tehdy, když rodiče převedou svůj dům na své potomky pod podmínkou, že v tomto domě budou moci v klidu dožít. Záměr církevních představitelů zřídit věcné břemeno na pozemky u dálnice zaskočil prý dokonce i Marka Bendu z ODS, ale podle Veleby na to měl myslet, když ještě jako vládní poslanec církevní restituce schvaloval. A možná na leccos měly myslet i církve, když o majetek žádaly.

„Ale když jde o hmotu, o majetek, pak žel vždy a po celá dlouhá staletí byl na prvním místě, a pokud se někdo pokusil o změnu, tak nedopadl dobře. Třeba Mistr Jan Hus, který se zasadil o reformu církve na principu návratu víry a odpoutání od majetku přesně podle učení Kristova. Jak dopadl, víme všichni a 6. července si připomeneme 600 let od jeho upálení v Kostnici. Jsem velmi zvědav, co při tomto výročí uslyšíme od představitelů římskokatolické církve,“ klade si otázku senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…