Hvězda ze Superstar, pravděpodobný ministr zdravotníctví: Babiš není žádný despota. Několikrát jsem ho už přesvědčil

06.11.2017 16:37

Novopečený poslanec hnutí ANO Adam Vojtěch, Babišův expert na zdravotnictví, už dal najevo, že by tento resort rád řídil. V rozhovoru pro iRozhlas.cz ovšem dodal, že jako poslanec bude mít vlastní hlavu a nebude jen Babišovou loutkou. Prozradil také, zda se šéf hnutí ANO Andrej Babiš chová jako despota.

Hvězda ze Superstar, pravděpodobný ministr zdravotníctví: Babiš není žádný despota. Několikrát jsem ho už přesvědčil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Vojtěch by rád přijal nabídku na řízení ministerstva zdravotnictví, byť zatím žádná nepadla. Je totiž toho názoru, že by zvládl řídit toto poměrně složité ministerstvo, které řadě politiků zlomilo vaz. Vojtěch má za to, že je jen mýtus, že by resort zdravotnictví měl řídit lékař.

„Při vší úctě k lékařům to rovnítko vždy neplatí. Zdravotnictví je systémová věc. Řeší se v rámci zákonů, řeší se skrze peníze. To jsou všechno věci, kdy není nezbytně nutné, aby člověk měl zdravotnické vzdělání. Je to spíše o systému, právní stránce, finančních tocích a o ekonomice zdravotnictví jako takové. To jsem právě řešil na ministerstvu financí, které je důležitým orgánem v celém systému. Platí za státní pojištěnce asi 70 miliard korun ročně, kontroluje zdravotní pojišťovny a má v nich své zástupce. Já sám jsem členem správní rady VZP a dozorčí rady České průmyslové zdravotní pojišťovny. Na zdravotnictví se dívám skutečně komplexně jako na systémovou otázku, nikoli pouze na tu medicínskou,“ řekl Vojtěch.

Celý rozhovor naleznete zde.

Pokud se nestane ministrem zdravotnictví, hodlá se této oblasti věnovat ve sněmovně. V posledních čtyřech letech prý stejně spolupracoval se členem zdravotnického výboru sněmovny Rostislavem Vyzulou, lékařem. A hodlá s ním spolupracovat i nadále. Ve výboru by rád ovlivňoval zákony. Adam plánuje měřit kvalitu péče v jednotlivých zdravotnických zařízeních. Rád by se věnoval také placení nemocnic podle kvality péče, jakou poskytují, a ne podle počtu léčených pacientů.

Ve sněmovně však nehodlá jen slepě plnit představy Andreje Babiše (ANO) jako možného příštího premiéra. Předsedu hnutí ANO vnímá jako tvrdého šéfa, který naslouchá odlišným názorům.

„I když jsem byl na ministerstvu financí, měli jsme na některé oblasti zdravotnictví odlišný pohled. Myslím, že se mi podařilo své myšlenky často uhájit. Pan Babiš je typ člověka nebo šéfa, který dokáže akceptovat názory ostatních, pokud je dokážou zdůvodnit a mají nějaké ratio. Někdy se o něm v médiích tvrdí, že je despota a má autoritářské sklony, což já nemůžu ze své praxe vůbec potvrdit. Ano, má svůj názor, je tvrdý šéf, ale dokáže se nakonec nechat přesvědčit, pokud má člověk argumenty,“ uvedl Adam Vojtěch. 

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Jako právník byl Adam velmi zdrženlivý v otázce případného vydání Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Dokud se poslanec neseznámí s případem, nechce prý nic vykřikovat do světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman: Volby v Rusku byly demokratické, Putin je silný prezident. Rusové mu ze tří čtvrtin věří, to je pro velmoc důležité

22:35 Miloš Zeman: Volby v Rusku byly demokratické, Putin je silný prezident. Rusové mu ze tří čtvrtin věří, to je pro velmoc důležité

Jako každý týden v hlavním vysílacím čase se vysílal na TV Barrandov Týden s prezidentem Jaromíra So…