Hynek Kmoníček po odjezdu do USA prozradil tajemství o Američanech

20.03.2017 12:51

Novým českým velvyslancem ve Spojených státech je od minulého týdne bývalý šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. Jak nyní říká v rozhovoru pro www.VIPosobnosti.cz, mentalita USA je mu natolik blízká, že je schopen pochopit, že jedna specifická americká mentalita vlastně není. „To, co za ni považujeme, je naše představa o Americe a ta je hodně vzdálená realitě,“ zmínil.

Hynek Kmoníček po odjezdu do USA prozradil tajemství o Američanech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA
reklama

Američané jsou podle Kmoníčka oproti nám zvyklí být zdvořilejší a současně tím i méně otevření. „Dva Češi se baví často tak, jak by se Američan bavil jen se svým psychoanalytikem,“ podotkl. 

Kmoníček byl v minulosti velvyslancem již několikrát, nyní zůstává i poradcem prezidenta Miloše Zemana. Nad tím, že by on sám byl hlavou státu, však nepřemýšlí. „Ve svém věku mám úplně jiné cíle a myšlenky. Ve státní správě by měl být člověk do sedmdesáti let čili si musím dělat další kariérní cíle, které jsou reálné. A tím je u mě teď v následujícím čase uspět v oku uragánu, což bude právě Washington. Tam se bude mnohé točit, což může být někdy docela chaotické, a já tam musím svojí zemi vrátit to, co mi celoživotně dává, to znamená pomoci jí v tom, aby se sama v tom uragánu nikdy neocitla,“ řekl.

Na Washington se těší a domnívá se, že celé období prezidenta Donalda Trumpa může být docela zajímavé i pro Českou republiku. Velvyslanec k prezidentovi země ale podle jeho slov moc často a nablízko nepřichází. „Pro mne je podstatnější ‚umět‘ klíčové analytiky a poradce, kteří připravují hlavě státu materiály tak jako já sám,“ dodal. 

Původní text ZDE.

Do toho, koho sem americká strana vyšle na post velvyslance z USA, však zasahovat nemůže. „To je jen a jen věc americké strany. A státy si vzájemně do této záležitosti nemluví, protože by to bylo kontraproduktivní. Velvyslanec, který je sem vyslán z jakéhokoliv státu, má hájit zájmy svého státu. Když bychom jej začali příliš podporovat, mohlo by to vyznít, že nás bude mít velvyslanec raději než stát, který ho sem vyslal. To bychom mu dali danajský dar,“ řekl. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají

9:40 Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají

Veřejnoprávní a takzvaně mainstreamová média se po celé Evropě tématu nelegální migrace vyhýbají. Ne…