Hynek Pallas: O Švédsku se lže. Integrace imigrantů funguje. A země díky uprchlíkům bohatne

16.01.2017 9:52

Devadesát tři procent Švédů si myslí, že země má stále pomáhat uprchlíkům. Nejhorší v tomto průzkumu a na opačné straně jsou Češi a Česká republika, říká švédský novinář českého původu Hynek Pallas v rozhovoru s Martinem Veselovským na internetové televizi DVTV.

Hynek Pallas: O Švédsku se lže. Integrace imigrantů funguje. A země díky uprchlíkům bohatne
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.

Pallas dodává, že protievropské síly v Evropě využívají Švédsko jako špatný vzor. Řada názorů je prý vytržena z kontextu či podávána nepravdivě. V zemi existují problémy, většina z nich ale podle jeho názoru s migrací vůbec nesouvisí. Jiný pohled nedávno v rozhovoru pro DVTV nabídla spisovatelka žijící ve Švédsku Kateřina Janouchová.

Celé video je ZDE

Na ni také nejprve Pallas reagoval. „Ona vymaluje hodně temný obraz toho, jak vypadá Švédsko. Pak do toho strká čísla, statistiku a názory, nějaké nejsou pravda, ty si vymyslela, nějaká čísla jsou pravda, ale nemají s tím nic společného. Proč Švédi emigrujou, že se učí střílet, atd. Myslím, že to není fér,“ uvedl. Podobně jako Merkelová v Německu je Švédsko podle Pallase používáno jako symbol něčeho negativního. „Došlo to tak daleko, že švédské ambasády po celém světě tvrdě pracují na tom, aby korigovaly lži, které jsou publikovány,“ uvedl.

Ohledně emigrace Švédů uvedl, že jich ročně už od 80. let emigruje 20 až 50 tisíc, protože mají jednu z nejlepších znalostí angličtiny. „Když jsem chodil na gympl, tak Švédové se stěhovali nejméně na rok do Ameriky. Švédové vždy emigrovali a také se vraceli. To nemá nic společného s imigranty,“ prohlásil Pallas.

Polemizoval také s dalším údajem, který Janouchová v DVTV uvedla: „Že 75 % mužů, kteří přijíždějí do Švédska, lže o tom, že jsou děti, tak to si (Janouchová) vymyslela!“ rozhořčil se Pallas.

Argumentoval statistikou, podle níž jsou Švédové z celé EU nejpříznivěji nakloněni imigraci z neevropských zemí. 62 % Švédů ji prý vnímá pozitivně. „Čtyři z pěti Švédů si myslí, že imigrace způsobí, že Švédsko zbohatne. A 93 % Švédů si stále myslí, že se má pomáhat uprchlíkům.“

Odmítl, že by ve Švédsku bylo 55 no-go zón, jak tvrdila Janouchová. Připustil ale, že v jeho zemi je pět až šest „problematických míst“. Prý to souvisí s tím, že se ne vždy zdařila integrace, což podle něj souvisí s ekonomickými problémy.

Přiznal, že ve Stockholmu jsou oblasti, kam by policisté v noci neradi jeli. „A to je samozřejmě problém. Ten problém nesouvisí jen s tím, že máme hodně imigrantů,“ podotkl.

Nárůst popularity krajně pravicových sil ve Švédsku připisuje sílícím sociálním rozdílům. Bohatí lidé jsou prý ještě více bohatší a chudí ještě více chudí. „Sociální demokracie vzdala tradiční boj za pracovníky. To znamená, že jsou populistické strany, které nalákají populismem konzervativní lidi i sociální demokraty. Protože sociální demokracie je někde jinde, než byla v 80. letech.“

Myslí si, že Švédsko v příštích patnácti letech díky imigraci zbohatne. Například kvůli tomu, že do zdravotnictví teď přicházejí ve vlně imigrace hodně vzdělaní lidé, kterým Švédsko nemuselo platit školu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš dnes? Ve Sněmovně prý bude zle. A Petr Pithart...

8:15 Babiš dnes? Ve Sněmovně prý bude zle. A Petr Pithart...

Blíží se další pokus o vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování o nedůvěře bývá příležitostí ke zviditeln…