I my Čechoslováci můžeme za zničení Afriky! rozčílil se spisovatel. A vypočítal, co zlého jsme provedli a proč máme povinnost brát uprchlíky

23. 6. 2015 12:16

Jako červený hadr na býka zapůsobilo na slovenského spisovatele a publicistu Michala Hvoreckého tvrzení jeho krajana s africkými kořeny Ibrahima Maigy, že Slováci nemusí přijímat migranty, neboť se nepodíleli na drancování Afriky. Dle Hvoreckého je tato argumentace dosti pokrytecká, neboť prý Čechoslováci dodávkami zbraní přispěli k rozkladu černého kontinentu. A uprchlíky by proto neměli odmítat.

I my Čechoslováci můžeme za zničení Afriky! rozčílil se spisovatel. A vypočítal, co zlého jsme provedli a proč máme povinnost brát uprchlíky
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

„Rád bych Ibrahimovi a jeho lajkovačům připomněl, že Československo během studené války patřilo k významným výrobcům a vývozcům zbraní a k aktivním podporovatelům Sovětského svazu při brutálním kolonialismu a boji proti Západu,“ odmítá Hvorecký na Facebooku argumentaci svého krajana, který v rozhovoru pro portál Čas.sk prohlásil, že Slováci nemusí přijímat migranty, neboť se nepodíleli na drancování Afriky. O uprchlíky by se dle Maigy měli postarat Francouzi, Angličané a Američané, kteří Afričanům ukradli nerostné suroviny, zvláště ropu a zlato a nechali za sebou spálenou zem.

„Jen na Kubu jsme dodali 30 tisíc pušek a 100 tisíc granátů. Do Egypta, Sýrie a Jemenu jsme jenom do roku 1960 expedovali zbraně za 800 milionů československých korun. Mám pokračovat vojenskými letadly pro Ugandu? Dodáváním techniky a leteckých trenažérů do Asie?“ vypočítává Hvorecký a dodává, že k pravidelným zákazníkům československého zbrojního průmyslu patřila Indie, Afghánistán, Irák, Ghana, Keňa, Alžírsko, Angola, Guinea a dokonce rodná země výše zmiňovaného umělce Mali. „Neslyšel náhodou někdo v uplynulých týdnech a měsících právě o těchto zemích v souvislosti s masovými uprchlickými vlnami?“ naznačuje Hvorecký, že Čechoslováci nesou na svých bedrech část viny za uprchlickou krizi.

Kdybychom se prý měli držet logiky, kterou nastínil Ibrahim Maiga a převzít odpovědnost, tak by dle něj mělo Slovensko přijmout mnohem více uprchlíků, než jak navrhují kvóty z dílny Evropské komise. Tedy nikoliv v řádu stovek, nýbrž statisíců. Tolik lidi totiž prý bylo zabito československými zbraněmi, díky kterým se dle Hvoreckého máme tak dobře a oni tak zle. 

Plné znění Hvoreckého komentáře ve slovenštině:

Keďže sa konšpiračné weby pokúšajú urobiť z Ibrahima Maigu filozofa dejín, ktorý ako Afričan vyslovil „nech sa o utečencov starajú Francúzi, Angličania, Američania a nech nezaťažujú ostatné krajiny, ktoré s rabovaním Afriky nič nemali,“ čím sa stal na pätnásť minút novým pseudo Milanom Lasicom slovenského internetu, rád by som Ibimu a jeho lajkovačom pripomenul, že Československo patrilo k veľmi významným výrobcom a distribútorom zbraní v období studenej vojny a k aktívnym podporovateľom Sovietskeho zväzu pri brutálnom kolonializme a boji proti západu.

Len na Kubu sme dodali 30 tisíc pušiek a 100 tisíc granátov. Do Egypta, Sýrie a Jemenu zbrane za 800 miliónov československých korún iba do konca roku 1960. Mám pokračovať vojenskými lietadlami pre Ugandu? Dodávaním techniky a leteckých trénerov do Ázie? K pravidelným zákazníkom zbrojného priemyslu ČSSR patrili India, Afganistan, Irak, Ghana, Keňa, Alžírsko, Angola, Guinea a dokonca aj Ibiho rodné Mali. Nepočul náhodou niekto v uplynulých týždňoch a mesiacoch práve o týchto krajinách v súvislosti s masovými vlnami utečencov?

Nehovoriac o Vietname, to vie azda každý, kto niekedy videl film Čata (za socializmu z titulkov, samozrejme, vyškrtli scénu, keď americkí vojaci objavia sklad československých samopalov...)

Komunistický režim ČSSR bol taký neuveriteľne pragmatický a cynický, že napokon dodával pechotné zbrane aj kapitalistickým krajinám, dokonca súkromným firmám! Československo desaťročia podporovalo a značne bohatlo na krutých vojnách v krajinách, z ktorých mnohé sa z týchto konfliktov dodnes nespamätali a zažívajú ich novodobé dôsledky.

Pozoruhodné, že pán Maiga nie tak dávno - našťastie - neúspešne kandidoval za SDĽ do europarlamentu a vtedy sa dušoval, aká úžasná a dôležitá je Európska únia, ako zachránila Slovensko a aký je nadšený jej spoločnou politikou.

Samozrejme, od Ibiho neočakávam absolútne nič a iba sa nesmierne teším, že sa už nevenuje hudbe ani herectvu. Ale žasnem, že takéto sprostosti vidím na Facebooku zdieľať aj ľudí, ktorých som donedávna považoval za príčetných.

Ak by sme sa naozaj mali držať Ibiho „logiky“ a prevziať zodpovednosť, tak by sme nemali pomáhať vybavovať žiadosti o azyl len 785 migrantom (z ktorých tu povolia zostať možno desiatim, ak vôbec), ale státisícom. Toľkí zahynuli československými zbraňami, aj vďaka ktorým sa my máme tak dobre a oni tak zle.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

8:01 Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS), která mimo jiné varovala před ruským vlivem na …