První mediální zastavení přehledu zajímavostí tohoto týdne je vypointováním toho z předchozí soboty. „V něm jsme informovali o problému nastalém v České televizi poté, co šéf sekretariátu generálního ředitele Jana Součka doktor Igor Němec navštívil Vlastenecké setkání na zámku Příčovy ve středních Čechách. Toto bylo posléze přetvořeno v dosti mohutný skandál bývalým televizním radním Zdeňkem Šarapatkou, který si jako obvykle nevybíral výrazy a vede si svůj osobní boj. To je konec konců jeho věc. Podstatné je, že Igor Němec odchází z České televize poté, co se na to téma porozprávěl s generálním ředitelem po jeho návratu z dovolené. To vyvolává řadu otázek, které mohou být různě motivované, různě otevřené nebo nápovědné. Jedna z nápovědných je nejbanálnější. Má Zdeněk Šarapatka dávno po odchodu z Kavčích hor takový vliv a moc, aby přinutil nového generálního ředitele k nějakému kádrovému opatření? Pevně věřím, že ne,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
V opačném případě by to totiž byla velmi špatná zpráva nejenom pro naše celkové demokratické prostředí, ale zejména pro Českou televizi jako takovou. „A to proto, že pan Šarapatka působil velice často svou nevybíravou rétorikou jako rozkladný živel a v žádném případě to není záruka nějakého relevantního a korektního stanoviska či názoru. To je jedna z těch otázek. Druhá z těch otázek, která mě napadá, když sleduji různé ohlasy na odchod Igora Němce z České televize, že jsem na žádném místě nenašel reakce samotného Igora Němce. To je zvláštní, protože kdyby se cítil skutečně nějakým způsobem ohrožen nebo ukrácen ve svých právech nebo cokoliv podobného, tak by to pravděpodobně dal veřejně najevo. To, že se tak nestalo, mě – musím říct – udivilo,“ přiznává mediální analytik.
Principiální postoj i vůči opačnému názorovému pólu
Na druhou stranu máme k dispozici veřejné prohlášení generálního ředitele Jana Součka ze sociální sítě X. „To konec konců už bylo hojně citováno v Parlamentních listech, stejně tak jako v ČTK a v dalších médiích, takže z něj připomenu jenom drobnou citaci. Ta říká, že šéf České televize nechodí na politické mítinky nebo aktivistické průvody ne proto, že by neměl politické názory nebo necítil potřebu se společností v některých jejích směrech pohnout, ale proto, že by to poškodilo pověst ČT jako nezaujatého média. A totéž tedy logicky požaduje po svém nejbližším spolupracujícím okolí. To je prohlášení na první pohled sympatické a zásadní. Ale teď si položme tu poslední otázku a dívejme se na budoucí vývoj v té instituci, jak bude podobný velmi principiální postoj aplikován na jiné situace, které mohou nastat. Přece víme, že mnozí lidé spjatí v minulosti s ČT, a teď nemyslím jen onu ‚slavnou‘ televizní krizi v roce 2000, se vždy vyskytovali v blízkosti politiků,“ poukazuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
cenzura , Česká televize , Kalousek , Němec , Soukup , telegram , Zeman , Žantovský , Souček , TV Barrandov , týden v médiích , Foltýn , Příčovy , Durov
autor: Jiří Hroník
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 17 | 0
Další články z rubriky

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu
Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…
- 10:00 Blackout jako politická povodeň. Vitásková u Bobošíkové: Nešlo o vodič, ale o kapitulaci před Bruselem
- 8:20 Veleba: Náš účel v EU? Aby západ udržel svou výrobu. Dotujeme bodláky
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“