Ilegální běžence neumísťovat do detenčních zařízení, ale okamžitě vracet, spustil Zeman v Prezidentském Pressklubu

30. 8. 2015 17:16

Prezident Miloš Zeman byl dnes hostem Luboše Xavera Veselého v Prezidentském Pressklubu na Frekvenci 1. Pořad se vysílal živě z Lán. Hned v úvodu Zeman prozradil, co vymyslel během své letní dovolené.

Ilegální běžence neumísťovat do detenčních zařízení, ale okamžitě vracet, spustil Zeman v Prezidentském Pressklubu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

Hned v úvodu Prezidentského Pressklubu prezident odpovídal na odlehčený dotaz, který se týkal jeho dovolené. "Já jsem měl dovolenou rozdělenou do dvou částí. První jsem strávil na Vysočině, kdy jsem navštívil všechny přátele, které jsem poslední rok zanedbával. Druhou část jsem strávil v Lánech, kde jsem kvůli vedru nemohl vyvíjet nějakou větší aktivitu, takže jsem četl a přemýšlel a vymyslel jsem si něco, na co jsem patřičně hrdý," uvedl Zeman.

"Vymyslel jsem si epitaf na náhrobní kámen: Zde leží člověk, který každého blbce rozzuřil do nepříčetnosti. A v okamžiku, kdy jsem si tento epitaf vymyslel, tak jsem se zaradoval. Ale o několik dní později jsem četl výrok profesora Jana Kellera, který o mně řekl něco podobného," dodal s vysvětlením, že blbec není ten, kdo má opačný názor, ale ten, kdo žádný názor nemá a jenom nadává.
 
Prvním vážným tématem rozhovoru byli uprchlíci. Podle prezidenta rozhodně neděláme vše, co je v našich silách. Podle jeho slov by bylo optimální, kdyby EU chránila své vnější hranice, ale skupina Frontex, která je má chránit, je prý naprosto bezmocná. "Její šéf nedávno prohlásil: přijela loď, vyložili uprchlíky a pro tu loď se vrátili pašeráci s kalašnikovy a my jsme byli bezmocní a museli jsme jim tu loď vrátit," řekl prezident.

A pokud nebude fungovat celoevropská ochrana hranic, budeme se muset bránit vlastními silami, myslí si hlava státu. "A je jednodušší imigranty vracet dle dublinských dohod do zemí, odkud přišli," dodal s tím, že k tomu by se kromě zesílených policejních hlídek využila i armáda.

Zeman se bránil tomu, aby byli imigranti označováni termínem vetřelci, jak je někteří odpůrci imigrace v České republice nazývají. Nicméně běžence dělí na několik kategorií. Jsou mezi nimi ti, kteří prchají z politických příčin, pak jsou podle prezidenta mezi nimi ale také tzv. ekonomičtí imigranti. "Podle mého názoru je většina imigrantů ekonomických, neboť přichází i ze zemí, kde válka neexistuje. Mám podezření, že u nás tito lidé nechtějí pracovat," dodal. A 1500 lidí, kteří jsou u nás nezákonně, by podle prezidenta měli být okamžitě vraceni a neměli by být umísťováni ani do detenčních zařízení.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zhroucený kraj bez postelí: Hejtman udeřil do Prahy. To bude úpění

13:38 Zhroucený kraj bez postelí: Hejtman udeřil do Prahy. To bude úpění

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) varuje, že situace v kraji je těsně před kolapsem a všech…