Imunitní výbor řešil, kdy projedná vydání Babiše

30.11.2017 13:28

Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny dnes poprvé jednal o žádosti o vydání poslance Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. Zpravodajem materiálu určil předsedu STAN Petra Gazdíka. V případě žádosti o vydání lídrů ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka nyní výbor čeká, zda budou zbaveni mlčenlivosti policista a státní zástupce, které by si poslanci přáli vyslechnout. Novinářům to po dnešním jednání řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Zprávu přinesla ČTK.

Imunitní výbor řešil, kdy projedná vydání Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

K žádosti o vydání bývalého pražského primátora Svobody (ODS) v souvislosti s kauzou opencard se dnes výbor dostal v tomto volebním období poprvé. „Zpravodajem v té věci byl jmenován pan Gazdík,“ uvedl Grospič. Předsednictvo výboru by se mělo sejít začátkem příštího týdne a mimo jiné v závislosti na rychlosti reakce státního zastupitelství a policie určit datum, kdy se výbor znovu sejde.

Grospič odhaduje, že by výbor mohl jednat koncem příštího, nebo začátkem následujícího týdne. „Předpokládáme, že se v obou případech budou moci členové seznámit se spisem, pokud tomu tak bude, myslím, že by jednání výboru mohlo následovat v relativně rychlé době,“ řekl Grospič. Kromě vyšetřovatele a státního zástupce pozval výbor také poslance, kterých se žádosti týkají.

Výbor má za úkol doporučit plénu Sněmovny, zda by mělo poslance vydat. Grospič nechtěl odhadovat, kdy by pak mohla celá Sněmovna hlasovat. „Nechci předjímat, je třeba v první řadě, aby členové výboru měli možnost seznámit se se spisy,“ řekl. Vzhledem k tomu, že má výbor 19 členů, může nahlížení do spisu zabrat delší dobu, připomněl.

Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

Svoboda je stíhán v souvislosti s „kartou Pražana“ – opencard. Konkrétně za uzavření nevýhodných smluv s firmou Haguess. Poslanci ho ke stíhání vydali už v roce 2014. Svoboda tehdy s vydáním souhlasil, ačkoliv obvinění označil za nesmyslné a politické. Pražský městský soud ho loni v září potrestal podmínkou v délce 2,5 roku, a to za údajné porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Svoboda se odvolal, vrchní soud zatím věc neprojednal.

Sněmovna musí o vydání poslanců rozhodovat znovu, protože obhájili v říjnových volbách mandát a nabyli imunitu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co ČT přichystala dětem: Transsexuály a transvestity. A 168 hodin

7:24 Co ČT přichystala dětem: Transsexuály a transvestity. A 168 hodin

Během covidu připravila Česká televize pro děti školy povinné i učitele a rodiče vzdělávací portál Č…