Informovaný Erik Best na Primě: Možná už se v Praze chystá koalice proti Babišovi

22.10.2017 12:18

Hosty první povolební Partie byli ekonomka Markéta Šichtařová, politolog Jan Kubáček a Jan Zajíc, ředitel výzkumného centra SANEP. Shodli se na tom, že český volič byl poněkud zmaten, protože ho čeští politici nedokázali zaujmout. Český volič je prý nešťastný a má strach, že se jeho děti budou mít hůř, než se má on sám. Šichtařová ve vysílání vyčinila České televizi. Erik Best prozradil, jaká asi vznikne koalice a jak prezident Miloš Zeman pomůže Andreji Babišovi (ANO).

Informovaný Erik Best na Primě: Možná už se v Praze chystá koalice proti Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Kubáček hned na úvod konstatoval, že se české předvolební průzkumy až tak nelišily od skutečných výsledků. Pokud tedy vezmeme v potaz nerozhodnuté voliče. „Český volič si stěžoval, že jim politici neřekli, o čem ty volby jsou,“ konstatoval Kubáček. Tento volič deklaroval, že se má poměrně dobře, ale otevřeně přiznával, že se bojí, že jeho děti a vnuci se budou mít hůře, než se má on,“ podotkl Kubáček.

Zajíc mu dal v podstatě za pravdu. „Ten volič je nešťastný a nemá koho volit. Tady se ukázalo, že tonoucí se stébla chytá,“ podotkl výzkumník s tím, že pokud ani volič neví, koho volit, tak to nemohou vědět ani agentury.

Ekonomka Šichtařová se obula do České televize. „Co mě trochu zaráží a zneklidňuje, je, když si veřejnoprávní médium zve na základě průzkumů, které si platí z našich peněz, do debat lídry politických stran, ale někteří tito lídři pak neuspějí,“ podotkla Šichtařová. Klasickým příkladem může být Strana zelených, která absolutně propadla. Kdyby byli místo Zelených do debat zváni politici Svobodných, kteří ve volbách Zelené předběhli, tak by podle Šichtařové mohli Svobodní získat podstatně víc hlasů než jen konečné procento a půl.

Zajíc dal dámě v podstatě za pravdu. Veřejnoprávní televize si podle jeho názoru vůbec nemusí platit vlastní průzkum, protože tu jsou průzkumy zavedených agentur, které jsou přístupné zdarma. Probíhají navíc kontinuálně, takže je z čeho čerpat. Kubáček mu přizvukoval. Kdyby se podle politologa udělal průměr všech průběžných průzkumů, tak by to naznačilo mnohé.

Stejně tak by pomohlo, kdyby média vycházela z nějakého velkoplošného výzkumu např. se čtyřmi tisíci respondentů a z něj také vycházet.

Zrodí se koalice ANO, ODS a lidovců, odhaduje Erik Best. A tím zdaleka neskončil

Americký novinář Erik Best promluvil o tom, jak se možná bude rodit koalice. „Možná už se jedná o koalici proti Babišovi,“ upozornil novinář. Kromě toho existuje i možnost, že se rozhádají některé strany uvnitř, např. ODS, a stane se, že část politiků Babiše podpoří a další ho odmítne, což nahraje Babišovi.“

Zatímco s druhou částí Bestova tvrzení politolog Petr Just souhlasil, s chystáním nějaké protibabišovské koalice už měl problém. „Nemyslím si, že je tady nějaký potenciál pro silnou antibabišovskou koalici,“ řekl jasně s tím, že volební výsledky takovéto koalici nepřejí.

Teoreticky je také možné, že dojde k obnově koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Podle amerického novináře je však u sociální demokracie problém v tom, že to jsou dvě strany v jedné. „To jsou vlastně dvě strany, protože tam je jedna skupina, která má silné ekonomické zájmy, tam je pan Sobotka a pan Chovanec, a pak je tam druhá část reprezentovaná panem Zaorálkem, která nemá ty stejné ekonomické zájmy v ČEZ, ve Škodě Transportation a  jedné zbrojovce,“ zaznělo z úst amerického novináře.  

Best je přesvědčen, že ČSSD bude nahrazena občanskými demokraty, protože se i v ODS projeví určité ekonomické zájmy. „Tady si myslím, že to bude ANO, ODS a KDU-ČSL, a když ODS začne zlobit, tak jí Babiš může vyhrožovat, že ji vymění,“ zaznělo z úst novináře.   

Zásadní roli prý může sehrát i prezident Miloš Zeman, který je z ústavy nadán pravomocí zastavit konkrétní trestní stíhání. K tomu bude potřebovat i podpis premiéra, ale premiérem bude Babiš, který své zastavení trestního stíhání zřejmě podepíše.  

„Já si myslím, že je to skoro nutné, protože tady je Monika, Monika Babišová. Pan Babiš imunitu má, zatímco Monika Bišová ji nemá. A to tu bude Monika Babišová chodit čtyři roky po soudech a pan Babiš ne?“ ptal se Best. Zdá se mu to jako nesmysl. Proto podle jeho názoru prezident sáhne k tomu, že zastaví trestní stíhání.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Politolog Petr Just o tomto odmítl spekulovat.

Erik Best ale přidal ještě jeden rozměr. Andrej Babiš si prý musí zachovat tvář vůči zahraničí a tady si bude muset dát pozor, zda by ho v očích západních politiků nepoškodila podpora od SPD Tomia Okamury a od komunistů. Pokud k tomu přidáme i tento mezinárodní rozměr, Babiš nemá zase tolik možností, jak vládu sestavit.

Podle Justa je také otázkou, jak by se veřejnost postavila k vládě podporované od KSČM. Pochválili by voliči Babiše za kultivaci politické scény, nebo by Babiše za spolupráci s komunisty odsoudili? To je prý teď těžké říci. Neměli bychom prý zapomínat také na to, že komunisté jsou jednou z osudově oslabených stran.

Best má za to, že hlasy komunistům odebral především Tomio Okamura se svou SPD. „On objel celou republiku, je to charismatický politik, a když s ním mluvíte, tak on je hodně milý,“ podotkl Best. V ČSSD teď podle jeho názoru politik podobného ražení chybí. Ale to dnes není jediný problém sociální demokracie. Best znovu poukázal na rozpolcenost této strany a vzkázal jí, že si musí vybrat, jestli chce být stranou politickou, nebo stranou ekonomickou.

„ČSSD musí být buď politická strana, nebo komerční strana. U pana Babiše je vidět, že je komerční strana, ale u ČSSD to není vidět a pan Babiš to velice dobře využil u lithia, u OKD a podobně,“ připomněl americký novinář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

22:09 Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

V úterý večer se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila proti premiérovi a ministryni spravedlnos…