Inspekce: Ředitel školy Na Třebešíně věděl o šikaně od října

24.03.2016 11:59 | Zprávy
autor: čtk

Vedení Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze při řešení šikany učitelky selhalo a porušilo školský zákon, zjistila Česká školní inspekce. Tehdejší ředitel František Bártl o problémech prokazatelně věděl od října, uvedl na dnešní tiskové konferenci ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Kdyby ředitele pražský magistrát jako zřizovatel neodvolal už dříve, inspekce by to navrhla nyní.

Inspekce: Ředitel školy Na Třebešíně věděl o šikaně od října
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. V lednu za to byli potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela. Vedení školy trvá na tom, že šikana nebyla příčinou učitelčina úmrtí. Magistrát přesto odvolal ředitele školy a vypsal konkurz na nové vedení. Škola navíc požádala o zahájení správního řízení, které by mohlo vést k vyloučení studentů.

Školní inspektoři na tuto školu přišli bezprostředně po zveřejnění případu v polovině února. Sbírali informace z různých zdrojů ve škole a konzultovali je s odborníky na šikanu. Zmiňovaná učitelka přišla na školu loni v únoru. Když inspekce navštívila školu v květnu, výuka angličtiny pod jejím vedením byla bezproblémová, uvedl Zatloukal.

Situace se podle svědectví změnila na začátku aktuálního školního roku. "Pravděpodobně také z důvodu zhoršení zdravotního stavu nastaly problémy s organizací výuky a nekázní žáků," uvedl ústřední školní inspektor. Například žákovský parlament nebo třídní učitelka dané třídy na to vedení školy záhy upozorňovaly. Ředitel od poloviny října do ledna o problémech prokazatelně věděl, uvedl Zatloukal. "V důsledku neřešení situace vyústila až k napadení," doplnil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…