Integrační plán vlády. Nejen pro uprchlíky: Výuka češtiny, seznámení s kulturou a demokracií a pomoc s bydlením

20.11.2015 16:26

Vláda dnes schválila nový Státní integrační plán (SIP), který počítá i s pomocí válečným uprchlíkům. Oznámil to na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Program zahrnuje výuku češtiny, seznamování s kulturou a demokracií nebo pomoc s bydlením. Plán předložilo ministerstvo vnitra. V návrhu uvedlo, že příští rok se v rámci SIP utratí na 200 milionů korun, z nichž větší část půjde z peněz Evropské unie.

Integrační plán vlády. Nejen pro uprchlíky: Výuka češtiny, seznámení s kulturou a demokracií a pomoc s bydlením
Foto: Radim Panenka
Popisek: Bohuslav Sobotka v USA

"Vláda schválila pravidla pomoci válečným uprchlíkům. Státní integrační program jim zajistí výuku češtiny, vzdělání dětí i pomoc s bydlením," napsal ve svém tweetu Sobotka. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dodal, že na návrh lidovců bude výuka zaměřená i na kulturu a demokracii.

Státní integrační program má dle ministerstva usnadnit proces začlenění osob s mezinárodní ochranou v České republice. Kromě výuky českého jazyka se zaměří na pomoc při vstupu na trh práce, v oblasti bydlení, vzdělávání dětí a rekvalifikací.

Integrace má mít podle vnitra dvě základní fáze. První je pobyt v integračních azylových střediscích po dobu většinou 12 a maximálně 18 měsíců s intenzivní výukou českého jazyka a s přípravou na budoucí život v Česku. Druhou fází je samotná integrace v obcích zajišťovaná generálním poskytovatelem integračních služeb s využitím nabídek zaměstnání a bydlení od zaměstnavatelů, obcí, církví, občanů, nestátních neziskových organizací a dalších subjektů.

Materiál navrhuje, aby se pro rok 2016 generálním poskytovatelem integračních služeb stala Charita ČR. Smlouva s ní by i z časových důvodů měla být uzavřena bez výběrového řízení. Na novou víceletou smlouvu na období od začátku roku 2017 chce ministerstvo vypsat řádné výběrové řízení.

Ministerstvo vnitra počítá s náklady na zajištění integrace pro rok 2016 ve výši 200 milionů korun. Ze státního rozpočtu má jít 73 milionů, 127 milionů pak z unijních zdrojů jako příspěvek za přesídlené a relokované osoby.

Součástí plánu je také udělení mezinárodní ochranu asi 2000 cizinců. Letos by jich mělo být asi čtyřikrát méně. Mezinárodní ochrana zahrnuje azyl i poskytnutí dočasného útočiště. V letošním roce do konce října podle statistik vnitra azyl dostalo 52 a dočasnou doplňkovou ochranu 344 cizinců. Loni ČR udělila 82 azylů a 294 lidem doplňkovou ochranu. V minulém roce Česko dostalo 1156 žádostí o udělení ochrany, letos od ledna do října 1245. Nejvíc žadatelů bylo v roce 2001, a to 18.094.

Česko se letos zavázalo, že dobrovolně přijme 400 uprchlíků ze zemí mimo Evropskou unii a 1100 lidí v rámci relokací z Itálie a Řecka. Na základě evropského rozhodnutí pak Praha musí přijmout dalších 1591 migrantů. Asi stovku uprchlíků přijme ČR už letos, kolem 100 přesídlených a 1749 relokovaných osob pak v roce 2017.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…