Írán, Emiráty, Saúdská Arábie. Putina čeká hodně jednání

06.12.2023 15:35

Ruský prezident Vladimir Putin odjel na krátkou cestu na Blízký východ, kde bude jednat mimo jiné se saúdskoarabským korunním princem Mohammedem bin Salmánem o těžbě ropy a OPEC+. Setká se také s prezidentem Spojených arabských emirátů Mohammedem bin Zayed Al Nahyanem, který Putina označil za svého „drahého přítele“. Kromě jednání o ropě chce Putin v regionu řešit i konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

Írán, Emiráty, Saúdská Arábie. Putina čeká hodně jednání
Foto: Screen TV Zvezda
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Putin, který v posledních dvou letech téměř neopustil Rusko, vyrazil za doprovodu čtyř stíhaček do Spojených arabských emirátů. V Abú Zabí prezident šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan označil Putina za svého „drahého přítele“ a letouny SAE přivítaly šéfa Kremlu přeletem v barvách ruské vlajky, jak informuje agentura Reuters.

„Naše vztahy, především díky vašemu postavení, dosáhly nebývale vysoké úrovně,“ řekl Putin šejchu Mohammedovi. „SAE jsou hlavním obchodním partnerem Ruska v arabském světě,“ dodal Putin. Také uvedl, že se svými partnery na Blízkém východě chce mimo spolupráci v rámci OPEC+ jednat také o konfliktu mezi Izraelem a Hamásem a o situaci na Ukrajině.

Anketa

Reprezentuje Petr Fiala dobře Českou republiku?

2%
97%
hlasovalo: 57244 lidí
Po návštěvě SAE má Putin odcestovat do Saúdské Arábie na osobní setkání s princem Mohammedem bin Salmánem. Naposledy navštívil Putin tento region v červenci 2022, kdy se v Íránu setkal s nejvyšším vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím.

Putinovo setkání s princem přichází poté, co ceny ropy celosvětově klesly navzdory závazku OPEC+ dále snižovat těžbu ropy. Putin s princem Salmánem, kteří společně kontrolují pětinu denně vytěžené ropy, mají dlouhodobě blízké vztahy.

Osmatřicetiletý princ usiluje o to, aby Saúdská Arábie znovu získala pozici regionální velmoci, která se méně podřizuje Spojeným státům. Putin, který v únoru 2022 vyslal vojáky na Ukrajinu, tvrdí, že Rusko svádí existenční boj se Západem, a v souvislosti s pokusy Západu izolovat Moskvu se snaží získat spojence na Blízkém východě, v Africe, Latinské Americe a Asii.

Oba představitelé „zváží způsoby, jak podpořit deeskalaci konfliktu mezi Izraelem a Hamásem,“ uvedl Kreml. Ve Spojených arabských emirátech i v Saúdské Arábii budou rovněž projednány konflikty v Sýrii, Jemenu a Súdánu, uvedl podle informací BBC asistent ruského prezidenta Jurij Ušakov.

Představitelé Kremlu rovněž oznámili, že Putin se ve čtvrtek setká s íránským prezidentem Ibrahimem Raisim, aby s ním projednal válku v Gaze. V říjnu, kdy vypukla válka mezi Izraelem a Hamásem, Putin konflikt označil za selhání politiky USA na Blízkém východě a podpořil vztahy s arabskými spojenci a Íránem i s militantní palestinskou skupinou.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Putina doprovází, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 06.12.2023 15:59:07
ruské stíhačky! My posíláme švédské stíhačky aby doprovodily ukrajinského komika v českém speciálu!! Prosím, neztrapňujte se takovými to zprávami!! Co by za to Lipavský s Fialou dali, kdyby měli podobný program!! Ale je nikdo nechce ani Češi!!

|  14 |  0

Další články z rubriky

Zážitek na Lipně za 1900 Kč. Nad jídelním lístkem. Pak i na vleku

4:44 Zážitek na Lipně za 1900 Kč. Nad jídelním lístkem. Pak i na vleku

Svíčková na smetaně za 295, smažený sýr s přílohou za 239 Kč, belgické hranolky za 95 korun. Kdo se …