Irové jednoznačně schválili homosexuální sňatky

23.05.2015 20:47

Výrazná většina Irů se v pátečním referendu vyslovila pro uzákonění homosexuálních sňatků. Pro manželství osob stejného pohlaví hlasovalo 62,1 procenta voličů. Vyplývá to z oficiálních výsledků hlasování, které byly oznámeny dnes večer. Irsko se tak stalo první zemí na světě, kde byly takové svazky uzákoněny v plebiscitu.

Irové jednoznačně schválili homosexuální sňatky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prahou se prohnal pochod Prague pride 2013

Výsledky hlasování dnes oznámilo volební centrum umístěné na dublinském hradě. Po vyhlášení výsledků tam jásaly, mávaly duhovými vlajkami, objímaly se a líbaly stovky lidí, kteří ohlášení výsledků sledovali před velkoplošnými obrazovkami na hradním nádvoří a částečné výsledky oslavovali už od dopoledních hodin. Slavilo se také v ulicích irských měst, zejména v centru irské metropole.

Můžeme na sebe být jako Irové velmi pyšní

Také účast v referendu přitom byla poměrně vysoká, 60,5 procenta. Do země se speciálně kvůli hlasování v referendu vrátilo i velké množství převážně mladých lidí, kteří žijí v zahraničí. Ačkoli poslední průzkumy těsně před hlasováním ukazovaly mírnou převahu těch, kteří ústavní zrovnoprávnění sňatků gayů a lesbiček podpoří, upozorňovali analytici na to, že v silně katolickém Irsku stále existuje možnost, že nakonec zvítězí zastánci tradiční definice manželství. To se ale nakonec nestalo.

"Jsme první zemí na světě, která do ústavy vetkne rovnost sňatků a udělá to na základě lidového hlasování. Jsme pro zbytek světa majákem svobody a rovnosti. Můžeme na sebe být jako Irové velmi pyšní," řekl ještě před oficiálním oznámením konečných výsledků referenda irský ministr zdravotnictví Leo Varadkar, který na začátku kampaně prosazující homosexuální sňatky veřejně přiznal, že je gay.

Prohrou je výsledek referenda pro katolickou církev. Porážku uznala i katolická organizace Iona Institute, která vedla kampaň proti legalizaci homosexuálních sňatků.

Zákon z 19. století

Homosexuální sňatky před referendem podpořily všechny hlavní irské politické strany.

Irsko spolu s Maltou a Polskem patří k tradičním katolickým baštám v Evropě, za posledních 20 let ale v uznávání práv homosexuálů udělalo značný pokrok. Velkým přelomem byl rok 1993, kdy země zrušila zákon z 19. století, který zakazoval sexuální styky mezi muži. Od roku 2011 pak mohly osoby stejného pohlaví uzavírat registrovaná partnerství, která v otázce dědictví či daní zaručují právní rovnost s tradičními manželskými svazky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

9:24 To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

Český zpěvák a skladatel Janek Ledecký, hudebník a otec dvojnásobné olympijské vítězky Ester Ledecké…