Islám neprošel nikdy žádnou reformou, je to cesta přímo do sedmého století, píše Tomáš Haas

25.07.2015 19:51

Říkat, že islamismus a extrémní islám nemají co dělat s islámem, je projev neznalosti, napsal pro server NeviditelnýPes.cz analytik Tomáš Haas. Islamismus podle něj nevznikl jako reakce na zločiny nevěřících. „Je to to samé, jako říkat, že fundamentalistické křesťanství nemá co dělat s křesťanstvím, nebo ultraortodoxní judaismus s judaismem,“ dodal.

Islám neprošel nikdy žádnou reformou, je to cesta přímo do sedmého století, píše Tomáš Haas
Foto: MK
Popisek: Tomáš Haas
reklama

„Islamismus vyrostl z islámu, je jeho částí, ale na rozdíl od fundamentalistického křesťanství nebo ultraortodoxního judaismu to není víra, která by si stačila sama se sebou, islamisté věří v jednotu státu a náboženství a na povinnost muslimů šířit víru i násilím,“ dodal.

Podle Haase když chce někdo islám prezentovat jako mírumilovné náboženství, najde v Koránu verše, které by klidně podepsal. „Ale už vám neřekne, že pozdější verše je mohou naprosto zvrátit a přikazovat pravý opak,“ doplnil. „Oba jsou pravdivé, oba jsou slovy Proroka, který je měl přímo od Alláha. Ale muslim je povinnen – tam, kde je v situaci, kdy musí zvolit – dodržovat ten pozdější,“ sdělil.

Celý text ZDE.

„Jak daleko k tomu, co nazýváme extremismem, chce muslim zajít, záleží na jeho povaze, inteligenci a osobních vlastnostech, ale Korán mu neklade meze, vždy se může na něj odvolat,“ řekl s tím, že proto vidíme tak málo umírněných muslimů a muslimských náboženských autorit, které by se od extremismu a terorismu distancovaly.

Islám žádnou renesancí a reformací nikdy podle Haase neprošel a ani projít nemůže. „Islám je cestou zpět do sedmého století,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš zavírá obchody a omezuje pohyb občanů

12:40 Babiš zavírá obchody a omezuje pohyb občanů

V souvislosti s koronavirovou epidemií dochází v Česku k dalším omezením. Opatření proti covidu-19 z…