Islámské uprchlíky nepřijímat, je jich tady moc. Zničí celou evropskou civilizaci. A EU jen rovná okurky… Debata u Jílkové o migrantech nabrala ostré grády

20. 10. 2016 23:07

Právě teď, v těchto chvílích, se nejvyšší představitelé osmadvacítky, kteří zasedají na summitu EU, snaží vyřešit, jak snížit migrační vlnu. Nenechává Česko Unii v uprchlické krizi na holičkách? Měli bychom být solidárnější a začít podle kvót přijímat víc uprchlíků než dosavadních 12? Nebo jste zásadně proti jako pan prezident Zeman? A dělá EU maximum pro ochranu svých hranic? Takto zahájila dnešní pořad Máte slovo České televize o migrační krizi moderátorka Michaela Jílková.

Islámské uprchlíky nepřijímat, je jich tady moc. Zničí celou evropskou civilizaci. A EU jen rovná okurky… Debata u Jílkové o migrantech nabrala ostré grády
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

„Problém s uprchlíky musíme řešit společně, bez zapojení všech to nepůjde,“ myslí si europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer. „Především si myslím, že je správná věc, aby Evropa byla solidárnější. Je to v našem zájmu. Evropská unie je pro naši budoucnost naprosto klíčový projekt. A pokud jednotlivé země budou solidaritu a spolupráci bojkotovat, začne se k velké škodě EU rozkládat,“ podotkl Niedermayer s tím, že schengenský prostor je alfou a omegou naší prosperity.

„Česká republika by dokonce i ráda byla solidárnější, ale nenachází patřičného partnera uvnitř EU. Dám pár příkladů. V pomoci jsme Řecku nabídli 30 milionů, přišla odpověď, kterou nyní zkoumáme. Itálii jsme nabídli 50 milionů a stále čekáme na odpověď. Řecko nám loni nabídlo 11 uprchlíků ze Sýrie. Při prozkoumání jejich dokladů se zjistilo, že čtyři doklady jsou falešné, takže nám jich zbylo sedm,“ rozjel se v oponování ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. Zároveň podotkl, že EU má nástroje, aby chránila své hranice, ale zakazuje si je používat. 

„Politická korektnost je cestou do xenofobních pekel,“ tvrdí bezpečnostní expert Tomáš Pojar. „Myslím si, že Česká republika je střízlivá. Bavíme-li se o solidaritě, nemůžeme se zaseknout na přebírání uprchlíků podle nefunkčního systému kvót. Solidarita by měla být i v ochraně hranic. Ve chvíli, kdy Německo, Švédsko fungují jako magnet, nemůžeme jako Češi udělat cokoliv s tím, abychom ten magnet změnili,“ podotkl.

„Česko nemá být solidární s Evropskou unií v otázce přijímání uprchlíků,“ myslí si politolog Tomský. „Přijímat islámské uprchlíky je naprostý omyl. Ty zkušenosti jsou tragické, je jich tady moc a zničí nám celou evropskou civilizaci,“ je velmi kritický Tomský.

Anketa

Bez Evropské unie bychom chcípli hlady, myslí si Karel Schwarzenberg. Má pravdu?

2%
98%
hlasovalo: 8722 lidí

„Když jsem viděl na vlastní oči lidi, kteří žijí pod hrozbou zbraní, tak jsem se jim nedivil. Myslím si, že je třeba být solidární a podat jim pomocnou ruku,“ řekl k tématu z publika výkonný manažer nadnárodní společnosti Jakub Houžva, který v místech konfliktů pomáhal. Číslo dva tisíce, které by měla Česká republika přijmout, je podle jeho názoru reálné.

„Co se mě týče, je to úplně rozdílná civilizace a vůbec bych je sem nepustila,“ rozčílila se důchodkyně Eva Anderlová. „Teď už je zachrápáno,“ křičela žena. „Evropská unie nedělá vůbec nic, jen rovnají okurky,“ křičela dál s tím, že Evropská unie selhala. „Závidím Velké Británii, že z ní vystoupila,“ dodala. 

„Nejsem spokojený s tím, jak to Evropská unie řeší, ale musíme si uvědomit, kdo je Evropská unie. To jsou naši ministři,“ zareagoval Niedermayer.

Následně se Tomský dostal do sporu s pracovníkem ostrahy objektu z Chebu Janem Kubincem, který se domnívá, že jedině silná Evropa má dost peněz, aby mohla vyřešit jakýkoliv problém, tedy i migraci. 

Egypťan: Kdo vybuduje zničenou Sýrii?

„V Evropě se nikdo nikoho neptá na náboženství. V Egyptě je v občanském průkazu i náboženství. Prvním problémem tak je izolace od společnosti. Ty projevy znám bohužel zblízka z Egypta,“ řekl egyptský novinář a překladatel Yaser Daniel Reizk, který by však uprchlíky vracel zpátky domů. „Kdo jinak vybuduje zničenou Sýrii?“ ptal se. On sám by chtěl vidět jednotnou Evropskou unii. 

S tím souhlasil Niedermayer. „Evropa potřebuje silnou zahraniční i vojenskou politiku. Řadě lidí má být poskytnut jen dočasný azyl. Právě ten odliv nejschopnějších a vzdělaných lidí z chudých problémových zemí do těch bohatých brzdí vývoj,“ dal Reizkovi za pravdu. 

„Nedají mi ta slova spát. Solidarita a tak dále zakrývá skutečnost, že se sem valí lidé z celého světa. Umíme si představit, že do severní Afriky se přesune střední Afrika. Ale Evropa nemá takovou kapacitu,“ reagoval středoškolský pedagog ze Staré Boleslavi Petr Bahník. „Je přece obecně známo, že zde v Evropě jsou síly, které vycházejí z myšlenek 60. let, ty síly se prosadily do vlád, kdy prostě tvrdily, že multikulturní společnost a migrace jsou samy o sobě pozitivními hodnotami,“ podotkl.

Kmoníček následně uvedl, že Evropské unii chybí vůle, aby bránila své hranice. „Evropská unie potřebuje společnou armádu,“ dodal Kubinec. „Já jsem pro, abychom určitě chránili hranice. Ale otázka je, že tento národ má tolik svědomí, aby nemohl spát, kdyby se střílelo do bezbranných. A o tom je třeba přemýšlet,“ řekl Reizk. „Je pravda, že to nemůžeme nechat dojít tak daleko,“ řekl Kmoníček s tím, že by se migrantům mělo pomáhat v první bezpečné zemi. „A pan Niedermayer má pravdu, že bychom toto měli prosadit v rámci Evropské unie,“ dodal Kmoníček.

Následně vystoupil muž z publika, který se uprchlíků zastal. Kmoníčka a Tomského hodil do jednoho pytle se slovy, že má pocit, že žijí mimo. „Co jsem měl možnost poznat lidi, kteří vyznávají islám, jsou to normální lidé jako my,“ podotkl. 

„Měli by sem přijít pouze lidé, kteří utíkají z války,“ zaburácela Anderlová. „Vždyť sem k nám chodí lidé z Egypta, Tunisu, Afghánistánu, Pákistánu. Jaká je tam válka?“ zeptala se. 

Na slova diváka však následně reagoval i Tomský. „Já žasnu. Lidé jsou lidé. V Anglii jsou tři miliony muslimů, jsou tam chudinská ghetta a je to tragédie,“ zaznělo z jeho úst. „Evropa není slučitelná se současnou islámskou kulturou,“ podpořil jej Reizk. 

Pojar poté uvedl, že se neobává terorismu, ale bojí se, že vybouchne společnost a dostaneme se do 30. let. „Myslím si, že jde o problém evropských mainstreamových elit,“ sdělil.

Dělat problém celé Evropy z toho, že loni německá kancléřka Angela Merkelová pozvala migranty, není správné,“ rozkřičel se Kubinec. A následovala vřava v celém studiu, kterou bravurně klidnila Jílková. „Já s vámi budu souhlasit s tím, že nemůžeme generalizovat problém vůči islámu. Každý, kdo přichází do Evropy, musí souhlasit s rovností, a jestli s tím má problém, nemá tu co dělat. Každá generalizace je nebezpečná. Jsem také přesvědčen, že chudoba neplodí terorismus,“ oponoval Kmoníček.

Problém Anglie

„Angličané jsou zbabělci. Celou dobu žili z kolonií,“ podotkl důchodce z publika. Kubinec mu přitakal. „Nejsou žádní zbabělci, protože kdyby byli zbabělci, tak by seděli na prdeli v Evropské unii a tam by si chrápali,“ oponovala Anderlová. „Měli by pomoct,“ reagoval opět důchodce. „Vždyť Anglie vymírá,“ rozčílil se Kubinec. A ve studiu opět zavládl křik.

„Evropská unie selhala, a když paní Merkelová pozvala Araby, proč se Evropská unie proti tomu nepostavila, když mluvila za celou Evropskou unii?“ otázal se pak senior Niedermayera. „Paní Merkelová tenkrát řekla, že migranti, kteří uvízli na Balkáně, mohou přijít žádat o azyl do Německa,“ odvětil. „Dnes se na summitu projednává dohoda s pěti africkými zeměmi, které by měly začít zlepšovat situaci v Africe,“ dodal.

Závěrem vyjádřil souhlas s Hynkem Kmoníčkem exdiplomat Jan Kavan, a to kvůli zobecňování a generalizaci, které skutečně vnímá jako nebezpečné. „Já jsem pro dodržování mezinárodního práva a Ženevských konvencí,“ řekl s tím, že by také rozlišoval uprchlíky, kteří oprávněně utíkají před bídou, a ekonomické migranty. „Hranice mezi ekonomickým migrantem a humanitárním uprchlíkem je mezi první a druhou bezpečnou zemí,“ dodal Kmoníček. 

Příští týden se pořad Máte slovo bude zabývat léky, jejich vysokou cenou i nedostupností. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

10:36 Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

Prezident republiky Miloš Zeman promluvil v Poslanecké sněmovně. Jak se již stalo tradicí, přišel ta…