O Velikonocích tak jako každý rok budou mnozí sledovat žehnání městu a světu, vysílané přímým přenosem z Vatikánu. Svatopetrské náměstí, kde se věřící scházejí, je součástí tohoto „církevního státu“, fungujícího v poněkud zvláštním režimu.
Uprostřed města Říma byl vyhlášen mikrostát, taktéž nazývaný jako Svatý stolec. Jeho hlava je současně hlavou katolické církve. Vzájemné soužití svou státních útvarů se řídí Lateráskými smlouvami z roku 1929.
Vatikán je plnohodnotným státem s diplomatickou subjektivitou a všemi atributy. Není ale prvním státem na území Itálie, v jehož čele stojí papež a řídí jej katolická církev. V minulosti existoval více než tisíc let, až do sjednocení Itálie, takzvaný papežský stát, který zahrnoval mnohem větší území střední Itálie.
Specifika Vatikánu jsou v Evropě obvykle akceptována coby připomínka náboženství, které tento kontinent podstatně formovalo.
Je však možné, že v dohledné budoucnosti Vatikán nebude v rámci Evropy konfesním státem jediným. O zřízení podobného státu pro muslimy totiž vážně uvažují v Albánii. Dokonce tak vážně, že to coby program ohlašuje tamní ministerský předseda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.