Ištvan setřel vyšetřovaného Páleníka: Rozvědku musela zaúkolovat vláda

19.10.2013 12:19

Olomouckému vrchnímu státnímu zástupci Ivu Ištvanovi se nelíbí prohlášení bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, který byl obviněn v kauze Jany Nagyové. Podle Páleníka vojenští špioni tehdejší premiérovu manželku Radku nesledovali, naopak ji měli před sledováním chránit. Podle Ištvana ovšem tajná služba může jednat jen na základě zadání vlády a prezidenta.

Ištvan setřel vyšetřovaného Páleníka: Rozvědku musela zaúkolovat vláda
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci

Policisté obvinili Janu Nagyovou (dnes Nečasovou) z toho, že minulý rok v listopadu naplánovala nezákonné sledování premiérovy bývalé ženy. Představitelům Vojenského zpravodajství prý opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se měla domluvit bez vědomí ministra obrany přímo s generály a postupnými šéfy vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a plukovníkem Janem Pohůnkem.

Vojenské zpravodajství úkoluje jen vláda a prezident

Podle Páleníka ovšem o sledování nešlo. Nebylo proto potřeba čekat na souhlas ředitele Vojenského zpravodajství. Připustil, že tehdejší premiér Petr Nečas o akci věděl.

I kdyby o tom Nečas věděl, Ištvan tvrdí, že zpravodajci nejednali v souladu se zákonem. "Odkázal bych na zákon o zpravodajských službách, z něhož se podává, že úkoly vojenskému zpravodajství ukládá vláda a prezident a podávání zpráv, předávání informací a úkolů se děje ze strany zpravodajství prostřednictvím ministra obrany," sdělil Ištvan serveru Lidovky.cz.

Pokud Páleník tvrdí, že státní zástupci nemají prověrku, není to pravda

Ištvan pak odmítl tvrzení Páleníka, že žalobci i policie překročili zásahem ve Vojenském zpravodajství své pravomoci. Poukázal na to, že žádný státní zástupce ani policista nemá osvědčení Nejvyššího bezpečnostního úřadu. Neměli by proto nakládat s věcmi a informacemi, na které nemají prověrku.

"Pokud pan Páleník hovoří o tom, že státní zástupci nemají prověrku NBÚ, mohu vás ubezpečit, že to tvrzení není pravdivé," ohradil se olomoucký žalobce.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…