Ivan Hoffman: Obyčejní členové ČSSD do vlády s ANO chtějí. Berlusconi byl obviněn pořád, a stejně ho lidé volili

01.05.2018 9:12

Publicista, novinář a rozhlasový komentátor Ivan Hoffman se na vlnách Českého rozhlasu Dvojka věnuje nekonečnému příběhu sestavování vlády. Jak se k „zásnubám“ ČSSD a ANO staví řadoví členové sociální demokracie? Je osoba Andreje Babiše nepřekonatelnou překážkou? Rozhovor moderovala Zita Senková.

Ivan Hoffman: Obyčejní členové ČSSD do vlády s ANO chtějí. Berlusconi byl obviněn pořád, a stejně ho lidé volili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Hoffman, novinář, autor pravidelných komentářů Deníku, rozhlasový komentátor

O podpoře vlády s hnutím ANO a s tichým souhlasem KSČM rozhodnou členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu. To by se mělo konat do dvou měsíců a rozhodnutí bude platné, zúčastní-li se hlasování alespoň čtvrtina členů. Blíží se Česko k vládě? „Řekl bych, že ano. Poněkud mě tedy zaráží, že na to uspořádání vnitrostranického referenda si sociální demokraté nechávají tak obrovský prostor, protože podle mě by se to mělo dát zvládnout během týdne. Nicméně je to asi důležitý posun, protože když se podíváme na špičky ČSSD, tak ty se dlouhodobě nejsou schopny dohodnout na klíčové věci, a to, zda se vůbec s hnutím ANO má vyjednávat, nebo ne. Je tam taková skupina pragmatiků, kteří zvítězili na posledním sjezdu sociálních demokratů a pak jsou takové ty známé tváře, celebrity, řekl bych osobnosti sociální demokracie, spojené spíše s tím minulým vedením, s Bohuslavem Sobotkou. Patří mezi ně senátoři, někteří hejtmani, no a ti jsou proti spojení s Andrejem Babišem,“ okomentoval aktuální situaci Hoffman.

Pořad k přehrání ZDE

Anketa

Myslíte si, že si v naší zemi může obyčejný člověk poctivou prací vydělat na slušné živobytí?

14%
86%
hlasovalo: 13624 lidí

Hoffman si také myslí, že obyčejný řadový člen ČSSD je ve zcela jiném postavení. Z politiky nemá vlastní profit, nechodí exhibovat na tiskové konference a má blíže k lidem, není odtržen od reality. Takový člověk podle Hoffmana bude svazek s hnutím ANO podporovat mnohem silněji. Ivan Hoffman z tohoto důvodu předpokládá úspěch referenda.

Podle nejnovějšího výzkumu CVVM má hnutí ANO mezi voliči podporu téměř 30 %, nejvíce si polepšila ODS a KDU-ČSL, zatímco strany TOP 09 nebo STAN by se do Sněmovny nedostaly. Co s voliči ČSSD udělá účast strany ve vládě? „Když se o nich začalo mluvit jako o možné vládní straně, narostly jim mezi lidmi preference. Najednou to není jen jedna z osmi opozičních parlamentních stran, ale uskupení, které může rozhodovat o budoucnosti země. To řadoví sociální demokraté moc dobře vědí a taky budou souhlasit. Tato vláda má šanci navázat na minulou koalici. Hnutí ANO k dobrému volebnímu výsledku pomohl i program „Antibabiš“ ostatních stran. Dá se předpokládat, že to bude vláda úspěšná a užitečná, i když zároveň hodně pozorovaná a kritizovaná,“ řekl Hoffman.

Moderátorka Senková připomněla fakt, že mnohé strany by do koalice s ANO šly, ale vadí jim osoba Andreje Babiše. Jak hodnotí požadavek demise prvoinstančně odsouzených členů vlády Ivan Hoffman? „Ve chvíli, kdy by Andrej Babiš byl odsouzen za podvod, tak už na něj nemůžeme pohlížet presumpcí neviny, ale byl by to člověk, který má doopravdy problém. Takového člověka mít za premiéra nejde. Silvio Berlusconi byl ale také dlouhé roky z něčeho obviněn, a přitom vykonával nejrůznější funkce. Politici jsou pod drobnohledem, proto každý, kdo do politiky vstupuje, by si toho měl být vědom. Dokud není pravomocně odsouzen, platí stále presumpce neviny,“ shrnul Hoffman. „Politika je uměním možného, ve kterém všichni mají možnost udělat nějaký kompromis a ti rozumnější si vždy nechávají nějaká zadní vrátka,“ dodal Hoffman na adresu zmiňované podmínky mnohých stran v čele s ODS, že vládu nesmí vést trestně stíhaná osoba.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mak

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…