Ivan Langer: Uznání Kosova byla chyba

27. 9. 2018 15:48

Barbora Tachecí v Českém rozhlase vyzpovídala někdejšího ministra vnitra za ODS Ivana Langera. Ten se pro mnohé možná překvapivě zastal expremiéra za ČSSD Jiřího Paroubka. Prý proti němu byly v minulosti vedeny příliš tvrdé kampaně. Tento výrok pronesl bývalý volební manažer ODS, který měl ony kampaně také na starosti. Prozradil, že by zvážil přijetí 50 syrských válečných uprchlíků v Česku. Jednoznačně také prohlásil, že uznání Kosova bylo chybou pravicových vlád.

Ivan Langer: Uznání Kosova byla chyba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer
reklama

Ivan Lager byl dlouhá léta jednou z hlavních tváří ODS. V roce 2010 se však po volebním neúspěchu z politiky stáhl a dnes pracuje tak, aby s veřejnou sférou neměl nic společného. Je rád, že stojí mimo ni, byť stojí i za veřejně prospěšnými projekty, jako jsou Nadace bezpečná Olomouc, Dětská dopravní nadace a jiné.

Tachecí rozhovor začala poměrně zostra. Zeptala se Langera, jak by se stavěl k přijetí 50 syrských válečných uprchlíků v Česku. Exministr odvětil, že jeho názory na migrační krizi jsou pevné a stálé. Má za to, že míra migrace je dána potenciálem integrace. A pokud jde konkrétně o sirotky, Langer by zvážil jejich přijetí. „Zjistil bych, nakolik můžeme pomoci, zda sirotci skutečně existují, či nikoliv. A pak bych zvážil, zda existuje možnost přesunout je z tábora do České republiky. Zvážil bych možnost dočasného statusu uprchlíka. Zjistil bych, jestli existují pěstounské rodiny ochotné je vzít. A pokud by to do sebe zapadlo, tak bych to zvážil,“ konstatoval s tím, že by hleděl především na to, jestli by to těm dětem opravdu pomohlo.

Na domácí politické scéně ho nejvíc trápí ukrajování svobody a fakt, že se stát v podstatě mění v biřice. Pokud by politiky mohl k něčemu vyzvat, tak by to bylo k větší společenské volnosti. Současná politická situace ho prý štve. „Mě štve teda strašně,“ zdůraznil.

Právě proto, že je příznivcem svobody, často se soudí s novináři. Má totiž za to, že svoboda jde ruku v ruce s odpovědností a novináři si musejí být podle jeho názoru vědomi toho, že nemohou „kydat jakoukoli špínu, na kohokoli se jim zlíbí“. Jako advokát ale svým klientům říká, aby podobné žaloby zvážili.

Ve druhé polovině pořadu Langer uznal, že udělal některé politické chyby. „Já považuji za jednu ze svých chyb rozhodnutí o uznání Kosova,“ řekl doslova Langer. „Myslím si, že to nebylo správné rozhodnutí,“ dodal.

V roce 2010 byl podle svého názoru vykroužkován ze Sněmovny kvůli údajně extrémně negativní kampani. „Ta kampaň byla brutální. Na jedné straně to byla proti Paroubkovi, na straně druhé to bylo proti Langerovi,“ konstatoval host. Možná i díky této kampani prý na lidi působil a na některé dodnes působí divně. „Ono to tak většinou končí, řekne se, on ten Langer je stejně takovej divnej,“ uzavřel rozhovor se smíchem host.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …