Izolace! Prymula a Vojtěch zkusí lépe chránit seniory

27.03.2020 15:17

Šéf Ústředního krizového štábu profesor Roman Prymula spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem znovu předstoupili před novináře a oznámili, že resort zdravotnictví zavedl další opatření na ochranu seniorů před koronavirem.

Izolace! Prymula a Vojtěch zkusí lépe chránit seniory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

„My vás chceme informovat o opatřeních, která jsme učinili na základě situace, u které vnímáme, že je závažná, a týká se rozšíření nemoci COVID-19 v rámci zařízení na poskytování sociálních služeb,“ zahájil tiskovou konferenci před kamerami ČT Vojtěch.

Anketa

Vadí vám vládní nařízení, ať lidé během karantény nejezdí na chaty a chalupy?

9%
91%
hlasovalo: 25929 lidí

Ministr zdůraznil, že v minulosti již byla přijata celá řada opatření na ochranu seniorů a byla vydána doporučení jak postupovat, aby byli senioři ve specializovaných zařízeních, jako jsou domovy pro seniory, opravdu chráněni. Bohužel, tato opatření nebyla zřejmě vždy beze zbytku dodržována.

Proto znovu zdůrazňujeme striktní zákaz návštěv, omezení pohybu klientů, zrušení společných aktivit, společného stravování. A co je velmi důležité, pravidelné měření teploty klientům dvakrát denně, ráno a večer, a pokud teplota klienta přesáhne 37,5, musí být okamžitě izolován,“ oznámil Vojtěch.

Personál těchto zařízení má nařízeno pravidelně kontrolovat zdravotní stav klientů.

Jestliže se pacienti s podezřením na nemoc COVID-19 objeví, každé zařízení musí mít vyčleněno 10 procent lůžek pro izolaci pacientů, a to izolaci takovou, aby byla důkladně oddělena COVID zóna a NON-COVID zóna. Pozitivní pacienti musí mít k dispozici vlastní toalety i koupelnu.

„Pokud je pacient pozitivní, ale ten průběh je mírný, je nutné, aby zůstal v zařízení sociálních služeb,“ zdůraznil Vojtěch. Pokud se stav těchto klientů zhorší, budou převezeni do nemocnic.

A pokud se příznaky nemoci objeví u některého z pracovníků, tento musí ihned odejít z pracoviště, zamířit domů a musí kontaktovat svého praktického lékaře.

Prymula dodal, že by senioři neměli být do nemocnic posíláni preventivně, když žádné příznaky nemoci nemají. Nemocnice je potenciálně rizikovým bodem, a pokud občan netrpí nemocí COVID-19, hrozí, že ji v nemocnici může dostat a po návratu do domova seniorů nakazit další klienty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…