Izrael spěchá, začne už s očkováním dětí

16. 1. 2021 9:41

Izrael bude ve vakcinaci proti koronaviru opět napřed, v březnu plánuje do očkování zapojit i děti od 12 let. V rozhovoru pro Lidové noviny to uvedl český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. Česká republika stále na evropský souhlas čeká.

Izrael spěchá, začne už s očkováním dětí
Foto: pixabay.com
Popisek: Očkování - ilustrační foto
reklama

„Jednají o tom, zda přistoupí k očkování dětí od 12 let,“ říká velvyslanec ČR v Izraeli Martin Stropnický. Odborníci i politici v Izraeli si od toho slibují, že očkováním dětí by stát rychleji dosáhl kýžené kolektivní imunity.

Klinické studie vakcíny u takto nízké věkové skupiny již v USA realizuje farmaceutická společnost Moderna. Obdobně i výrobce očkovacích látek Pfizer začal s hodnocením u dospívajících ve věku dvanáct až patnáct let.

Pokud výzkum prokáže, že je očkování u náctiletých bezpečné, a pokud to schválí příslušné regulační orgány, dostane vakcinace dětí zelenou.

V Česku se o podobném scénáři zatím nejedná; podle epidemiologa Romana Prymuly to však není vyloučeno. „Dokončuje se studie na kategorii 12 až 18 let, takže teoreticky to bude možné,“ uvedl pro Lidové noviny s odkazem na světový výzkum. „Při nedostatku vakcín to však v České republice není namístě,“ poznamenal Prymula.

Očkování dětí podporuje také šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, Česko prý možnost imunizovat lidi nad 12 let podporuje. „Bez schválení a registrace Evropské lékové agentury to ale není možné,“ zdůraznil.

V současné době je ve státech EU možné očkovat populaci starší šestnácti let látkou společností Pfizer/BioNTech; vakcína americké firmy Moderna je v tuto chvíli dostupná pro pacienty starší osmnácti let. Žádná látka zatím není schválena pro použití u dětí, stejně jako u těhotných žen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…