Já jsem souzená a ten, kdo vydal licence, je svědek. Nechápu, spustila Vitásková v rádiu

3. 3. 2016 17:52

V dnešním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vystoupila předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která byla nepravomocně odsouzena k osmi a půl roku vězení. Cítí se však nevinná.

Já jsem souzená a ten, kdo vydal licence, je svědek. Nechápu, spustila Vitásková v rádiu
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Podle Vitáskové se šetřit elektřinou rozhodně vyplatí. „Ty fámy, které teď běží, skutečně nejsou relevantní k tomuto tématu.“ Vyplatí se zhasínat i kupovat úsporné žárovky. Babiččina výchova naučila Vitáskovou šetřit a činí tak dosud.

Vitásková uvedla, že nechápe tu hysterii kolem toho, že se rozhodla poprvé konzultovat s občany, jak přesně chtějí platit za elektřinu. „Já si myslím, že občan má radost,“ konstatovala.

Původní návrh výpočtu cen elektřiny vycházel z velikosti jističe. „Dnes již podle jističů platíte podporované zdroje,“ řekla Vitásková a dodala, že ERÚ zavedl do zákona limit 495 korun za megawatthodinu. Většina připomínek občanů České republiky se pak týkala právě toho, že občané šetří skrze jističe, a proč by tedy měli za svůj šetrný přístup platit více.

Politici na ni útočili kvůli tomu, že zanedlouho budou volby. Potěšil ji však premiér Sobotka, který „kladně hodnotil, že nenastavujeme nové tarify“. Ty se totiž stále projednávají.

„No podívejte, v tom pracovním týmu dělalo přes 40 expertů včetně náměstků ministra průmyslu a obchodu,“ řekla Vitásková s tím, že šlo o velmi rozsáhlý tým odborníků, který byl zodpovědný za návrhy na tarify za energii. „Přesto jsem chtěla, ať jsou k tomu oponentní posudky,“ vysvětlila s tím, že jeden měl být akademický a druhý byznysový. „Oba tyto posudky mě de facto ujišťovaly v tom, že tento model můžu uvést do provozu.“

„Tento veřejný konzultační proces s občany, když jsem rozhodla, možná ne všem se to líbilo,“ řekla Vitásková s tím, že se snažila zjistit i názor veřejnosti na plány Energetického regulačního úřadu.

Vitásková také plánuje výjezdy do krajů, kde chce projednávat tarify osobně s občany, aby zjistila, jaký to bude mít dopad na koncového spotřebitele. Tím stráví březen a duben a do konce června by měla mít výsledky. Plánuje také vysvětlovat „novou tarifní strukturu“ a složení ceny za elektřinu. Teď však neumí přesně říct, kolik lidé budou platit za elektřinu.

„Informujeme občany, jak se vyhnout tomu, aby podepsali špatné smlouvy s podomními prodejci,“ dodala, že má i další agendu na svých cestách po krajích. Zatím však zůstává současný systém tarifů elektřiny a ten se změní nejdříve v roce 2019. Toho je možné dosáhnout, je však nutné, aby premiér spolupracoval.

„Já už to zpracovávám asi tři roky, protože jsem obviněná celou dobu, co jsem nastoupila na úřad,“ komentovala Vitásková žalobu na její osobu. Předmětem obvinění jsou licence, které však vydal ještě její předchůdce, jenž je v současnosti svědkem v jejím případu. Rozhodně ji nikdy nenapadlo, že bude nepravomocně odsouzena na osm a půl roku vězení, přičemž všichni čekali, že Vitásková bude zproštěna obvinění.

„Já jsem obžalovaná za to, že jsem neumožnila obnovu řízení, což není pravda,“ konstatovala Vitásková, která se cítí nevinná. „No tak já říkám, že člověk si zvykne i na vlastní smrt. Nejhorší je, že jsem souzena za něco, co jsem neudělala, co jsem udělat nemohla. Já stojím před soudem, ti ostatní jsou tam svědci. Fakt tomu nerozumím,“ dodala s tím, že u zaměstnanců ČEZ, kteří postupovali stejně jako ona, k žádným soudním řízením nedošlo.

„Já mám výhrady k tomu vinna a osm a půl roku. Já neberu ty roky. Já jsem nevinná.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

17:53 Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

KOMENTÁŘ Rada pro rozhlasové a televizí vysílání si za přibližně půl milionu objednala analýzu, aby …