Já o té Opencard skoro nic nevěděl, vykládal poslancům muž, který za Béma šéfoval všem úředníkům

06.06.2014 7:21

Poslanci ve čtvrtek vyslýchali bývalého ředitele pražského magistrátu Martina Trnku. Důvodem byla jeho role v kauze Opencard, na kterou ve sněmovně zřídili zvláštní vyšetřovací komisi. Bývalý vysoký úředník se hájil, že o projektu v podstatě nic nevěděl.

Já o té Opencard skoro nic nevěděl, vykládal poslancům muž, který za Béma šéfoval všem úředníkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý primátor Prahy Pavel Bém
reklama

Dlouholetý magistrátní úředník Trnka působil jedenáct let v roli šéfa pražské centrální radnice. Měl pod sebou všechny magistrátní odbory a zodpovídal se pouze primátoru Pavlu Bémovi. Přesto podle deníku MF DNES před poslanci tvrdil, že o projektu Opencard v podstatě nic nevěděl.

„Pan Trnka si prý nebyl vědom toho, že docházelo k protizákonnému rozdělování zakázek, ačkoliv sám podepisoval faktury,“ přiblížil jeho odpověď lidovecký člen poslanecké komise Ivan Gabal. Podle něj také z Trnkovy výpovědi vyplynulo, že značná část magistrátních úředníků si byla vědoma, že projekt Opencard nefunguje. Nikdo s tím ale nic nedělal.

Právě za Trnkova působení v čele magistrátních úředníků se projekt „karty Pražana“ připravoval. Přitom tvrdí, že neměl tušení, že se na něm podílejí lidé z firmy Haggues. Zodpovědnost měl házet především na magistrátní odbor informatiky, který podle něj nesl odpovědnost za chyby. Pět jeho zaměstnanců již také odešlo od soudu s nepravomocnými podmíněnými tresty.

Podle poslanců byla některá Trnkova tvrzení velmi pochybná. Sám fakt, že nejvyšší úředník neměl tušení, co se na magistrátu děje, podle nich vyvolává otázku, zda zanedbal své povinnosti, nebo nekonal záměrně.

Podle předsedy vyšetřovací komise Bronislava Schwarze z hnutí ANO byl pro fungování magistrátu v době vzniku Opencard charakteristický nepořádek, neorganizovanost a podivné proplácení faktur. O přetrvávání problémů svědčí to, co se odehrávalo kolem Opencard v posledních týdnech. Magistrát si nechal zpracovat studii, jak s rozjetým projektem dále postupovat. Analýzu za 120 tisíc korun pro něj vypracovala firma, která se nezabývá poradenstvím, nýbrž topenářstvím a elektroinstalacemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…