Já to říkal a křičeli na mě. Václav Klaus naprosto natvrdo k přistěhovalcům: Poslat zpátky. A říct to nahlas

18.05.2015 8:41

Bývalý prezident Václav Klaus se na stránkách magazínu Týden vyjádřil k současnému ožehavému tématu kvót pro přistěhovalce v Evropské unii. Podle něj si na neodvratně se přibližující průšvih Evropa zadělala už dávno a jako hlavní příčinu Klaus vidí – jako v mnoha jiných případech – zcela mylný koncept evropské integrace.

Já to říkal a křičeli na mě. Václav Klaus naprosto natvrdo k přistěhovalcům: Poslat zpátky. A říct to nahlas
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Václav Klaus na Akci D.O.S.T.
reklama

Anketa

Jakou známkou hodnotíte ministerské působení Andreje Babiše? Jako ve škole.

22%
7%
4%
4%
63%
hlasovalo: 8438 lidí

Pokud se prý podivujeme nad tím, že Brusel může členským státům určovat, kolik běženců mají přijmout, měli bychom zpytovat svědomí, že jsme neprotestovali proti Lisabonské smlouvě, kterou Klaus jako prezident dlouho odmítal podepsat. Bez ní by podobné „úkolování“ nikdy nebylo možné.

Podle Klause však podstatou problému nejsou kvóty. Jde hlavně o to, že stále více lidí touží dostat se do Evropy a podílet se na jejím „sociálním blahobytu“. „Nejsou to uprchlíci, neboť oni před ničím neutíkají, oni utíkají za něčím,“ píše exprezident, podle kterého tito lidé skutečně neutíkají kvůli hladu. Ti, kdo kvůli hladu umírají, by si totiž nikdy nemohli dovolit platit horentní sumy překupníkům.

Klaus při této příležitosti zavzpomínal, že před deseti lety seděl na summitu EU, kde francouzský prezident Jacques Chirac přednášel návrh, jak bránit migraci do Evropy a mluvil jen o policii, vojsku a strážních člunech. Klaus mu na to prý přede všemi opáčil, že iracionální sociální politikou sem migranty přímo lákáme. „Prezident Chirac začal křičet, slovo křičet je adekvátní, že Klaus chce zlikvidovat evropský sociální stát,“ vzpomíná Klaus.

Druhým důvodem je podle něj skutečné zhoršení situace v některých afrických regionech, ke kterému ovšem Evropa velmi výrazně sama přispěla. Tak jako vznik Islámského státu je třeba připsat nedomyšlené Bushově invazi do Iráku, destabilizace severu Afriky je důsledkem nadšeně opěvovaného „arabského jara“.

Klaus opět přispěl osobní vzpomínkou na summit EU, tentokrát z roku 2011. Tam prý prezident Sarkozy a premiér Cameron tvrdě prosazovali bombardování Libye. Klausovi se společně s Angelou Merkelovou a dalšími podařilo schválení bombardování zablokovat, ovšem Francouzi o pár dní později stejně začali bombardovat, a důsledkem je rozvrat země, ze které dnes míří nejvíce migrantů.

V EU dnes podle Klause nikdo nemá odvahu tento problém řešit. Hazarduje tím podle něj s vlastní bezpečností. „Sebevědomé státy, jako USA, Austrálie, Japonsko či řada dalších, by to, co se děje v Evropě, nikdy nedopustily,“ myslí si exprezident. Skutečně účinné řešení je totiž podle něj jediné: „Hlasitě sdělit, že každý, kdo se nelegálně dostane do Evropy, bude okamžitě poslán zpátky,“ doporučuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …