Jaderná válka za rohem? Kolem Severní Koreje to houstne čím dál více

14.04.2017 16:36

Svět je na pokraji termonukleární války, varuje server The Telegraph. V minulých dnech se totiž začalo hovořit o preventivním americkém úderu proti Severní Koreji. Ta by si to zřejmě nenechala líbit a odezva by na sebe nenechala dlouho čekat.

Jaderná válka za rohem? Kolem Severní Koreje to houstne čím dál více
Foto: ABC.news
Popisek: Severokorejský vůdce Kim Čong-un
reklama

Proti stoupajícímu napětí okolo KLDR se vymezil již i čínský ministr zahraničí Wang I, jenž zdůraznil, že situaci nelze vyřešit silou. Severokorejci byli dokonce vyzváni k zastavení svého jaderného programu. Podle čínského listu Global Times by jim za to poskytla Čína ochranu.

Amerika zároveň zdůrazňuje případné hájení spojenců, včetně Japonska.

A právě Spojené státy jsou údajně připraveny reagovat konvenčními zbraněmi proti KLDR, a to v případě, že získají důkazy o severokorejských přípravách dalšího jaderného výbuchu. Celkem by šlo již o šestou severokorejskou zkoušku. Ty minulé země provedla v letech 2006, 2009, 2013 a dvě v loňském roce. Nyní se spekuluje, že by ji země mohla provést na výročí narození zakladatele KLDR Kim Ir-Sena. To připadá na zítřek.

KLDR se do sporu s USA dostává i kvůli americkým válečným lodím blížícím se ke Korejskému poloostrovu. Vedení KLDR hrozí, že jakékoliv silové projevy americké armády vyvolají jaderný útok. Přitom vedení amerického námořnictva chce svým krokem odradit severokorejského vůdce Kim Čong-una od raketových zkoušek.

Jak však uvedl severokorejský mluvčí, Spojené státy tlačí Koreu do obrovských jaderných strategických aktiv a vážně ohrožují mír a bezpečnost na poloostrově. „Tlačí situaci na pokraj války,“ dodal. „Vytváří to nebezpečnou situaci, v níž může vypuknout každou chvíli jaderná válka,“ uzavřel.

Spojené státy v posledních dnech zaútočily na Sýrii, což deklarovaly jako odvetu za chemický útok syrských povstalců nedaleko města Idlíb, a ve čtvrtek shodily takzvanou matku všech bomb na Afghánistán.

Původní text ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migrace bude. Zvykněte si, Češi. V Africe ji měli rádi, teď poučila v ČT

7:55 Migrace bude. Zvykněte si, Češi. V Africe ji měli rádi, teď poučila v ČT

ČT v Událostech, komentářích nabídla pohled ženy, která strávila několik let v Africe. A teď se o ní…