Jak dopadly soukromé penzijní fondy v Británii? Většinu zdanil stát

07.05.2011 14:12

Důchodová reforma vytvoří soukromé penzijní fondy, kam by lidé povinně odváděli část svých peněz. Podle spisovatele a publicisty Benjamina Kurase je to osvědčený model pro politiky, nikoli ovšem pro spořitele a důchodce.

Jak dopadly soukromé penzijní fondy v Británii? Většinu zdanil stát

O prodlužování věku a rostoucím počtu důchodců se ví údajně padesát let. Důchody nejsou výsledkem celoživotních daňových příspěvků či úspor, ale vyplácejí se z daní lidí, kteří jsou v dané době výdělečně činní. Ve Velké Británii stát vyplácí sto liber týdně, pokud člověk alespoň čtyřicet let platil daně. Podle Kurase to ovšem nepostačí na nájemné ani jednoho pokoje.

Lidé soukromé fondy rádi využívali

Proto si lidé rádi připláceli na soukromý důchod. Zaměstnanci velkých podniků si to nechávali strhávat z platu a ukládali to na podnikový fond, další si vybírali různé další soukromé fondy.

Tyto peníze se nedanily a jejich hodnota se zvyšovala podle toho, jak fond vydělával na burzách. „Ty tehdy fungovaly jako dobře namaštěný stroj a každý rok jste dostávali radostné výkazy, jak vám vaše peníze vydělávají až patnáct procent v době, kdy by vám obyčejné úspory přinášely pět," píše Kuras, který od roku 1968 do sametové revoluce žil ve Velké Británii.

Lupič Brown nám důchody zdanil

Pak se k moci dostal „největší lupič všech dob Gordon Brown" ve vládě premiéra Tonyho Blaira. Brown nechal v roce 1997 penzijní fondy zdanit. Ty ztratily velkou část zisků a nemohly je znovu investovat.

Do roku 1999 klesla hodnota důchodu ve fondu na 11 tisíc liber, poté stoupla na 16 tisíc. Nezdaněný soukromý důchod činil 115 liber měsíčně, ale v roce 2008 byl znovu zdaněn a klesl na 90 liber. „Dvě večeře ve slušné restauraci. Sto miliard nám všem ukradl, někdo nedávno spočítal. A tak nás třetina maká dál a baví nás to," píše Kuras.

Soukromé důchody se daní všude

Poukazuje na podobný osud soukromých penzijních fondů v Argentině, Chile, Francii a Holandsku. Nedávno se tak stalo v Maďarsku a Bulharsku.

„A dělá se to prostě proto, že to jde. A projde," uzavírá Kuras.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…