Jak jsme došli až k šibenicím? Exministr Bašta vystavuje nelichotivý účet celé politické reprezentaci. S děsem prý na ni budou vzpomínat třeba i na Ukrajině...

05.07.2015 7:19

Někdejší velvyslanec na Ukrajině a v Ruské federaci Jaroslav Bašta se zamýšlí nad tím, jak česká společnost došla až ke stavění šibenic. Z radikalizace české společnosti viní Evropskou unii, kdosi v ní podle jeho názoru vydělává na uprchlících, takže nemá zájem je zastavit. Vše navíc komplikuje konflikt s Ruskem, který také vyvolala EU. Vše bohužel dokresluje nečinnost českých politických elit, které je třeba vyměnit.

Jak jsme došli až k šibenicím? Exministr Bašta vystavuje nelichotivý účet celé politické reprezentaci. S děsem prý na ni budou vzpomínat třeba i na Ukrajině...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

„Členové předchozí a současné (nikým nevolené) Evropské komise zřetelně měli a mají pocit, že nejspolehlivější způsob, jak řešit fatální problémy Unie, představuje vznik nových, ještě závažnějších konfliktů a balancování nad propastí. Takže po arabském jaru spojeném s devastací Libye a rozpoutáním kruté občanské války v Sýrii se neprodleně spojili s ukrajinskými nacionalisty a fašisty a rozpoutali (za účasti dvou českých ministrů zahraničních věcí a jednoho eurokomisaře) další stejně krutou a nesmyslnou občanskou válku na Ukrajině,“ píše Bašta.

V EU na uprchlících někdo vydělává, proto je nechce zastavit

Válku na východní frontě – s Ruskem – se prozatím podařilo zažehnat, ale doutná. Tato situace navíc otevřela prostor pro migranty, kteří na starý kontinent vyrazili v takovém měřítku, že už je jen těžko zastavíme. Bašta si sice nemyslí, že je primárním cílem běženců ovládnout tento kout světa, k tomu dojde jaksi mimochodem. Primárním důvodem příchodu běženců jsou peníze. Dochází mimo jiné i k tomu, že se běženci dostávají do nitra EU, a mají se přitom líp než např. Rumuni, kteří sice jsou členským státem EU, ale ne Schengenu, takže musejí projít přísnou vízovou procedurou, pokud chtějí cestovat po Unii.

„A tak náhle všichni s údivem sledujeme, že zákony, předpisy a pravidla, která se dlouhá desetiletí vytvářela proto, aby mohl vzniknout schengenský prostor volného pohybu osob, jsou náhle zavrhnuta jako nedůležitá. Víza s biometrickými prvky nahradilo odhodlání těch, kdo chtějí přijít do Evropy,“ pokračuje Bašta. Někteří v EU zřejmě na přílivu uprchlíků vydělávají.

České politiky je třeba vyměnit

A čeští občané s rostoucí nelibostí sledují, co se děje. Dělí se na dva tábory. Jedni nadávají na Rusy, druzí na uprchlíky, případně na oboje. A do těchto debat vstupuje maximálně policie, čeští politici spí. „Pro mne je to další důkaz, že české politické elity již mají prošlou záruční lhůtu. Přejme si, aby jejich působení ukončily demokratické volby...“ uzavírá Bašta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…