Jak když embéčko narazí do skály. Přesně tak dopadl předseda ODS po svém statusu o Rusku

06.04.2021 17:43

Ministr Havlíček podle předsedy ODS dělá vše pro to, aby zakázku na dostavbu Dukovan mohl dostat ruský Rosatom. Proto prý obchází výběrové řízení, proto odvolal zmocněnce pro jadernou energetiku. Svá nařčení doprovodil Petr Fiala také obrázkem v modrobílé šrafě. Pak to celé nahrál na Facebook a čekal. Jenomže pokud dotyčný příspěvek otevřete a seřadíte komentáře od nejvíce relevantních, budete zaskočeni. My byli také.

Jak když embéčko narazí do skály. Přesně tak dopadl předseda ODS po svém statusu o Rusku
Foto: Screen TV Prima
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala byl hostem Partie na televizi Prima
reklama

Anketa

Je Janek Ledecký dezinformátor?

32%
68%
hlasovalo: 8626 lidí
Vládní zmocněnec pro jádro, prakticky neviditelný Jaroslav Míl, skončil. Jeho odvolání navrhl ministr průmyslu, obchodu, dopravy a vicepremiér za hnutí ANO Karel Havlíček. Vláda jeho návrhu vyhověla. Míl se rozhodl o svém odvolání promluvit. Konstatoval, že vládě doporučil, jak by měla v otázce výstavby Dukovan pokračovat, aby to byl postup právně přijatelný a zároveň aby zajišťoval bezpečnost pro Česko. A to ho prý stálo místo.

Zastání našel Míl zejména u opozice. Trvalo sice jen několik desítek hodin, i přesto mělo dopad.

Jedním z těch, kteří se za Míla postavili, byl předseda ODS Fiala. Na jeho status, kterak chce ODS bránit Rusku v dostavbě Dukovan, reagovaly davy pisatelů. ParlamentníListy.cz přinášejí výběr toho nejlepšího tak, jak reakce seřadil americký Facebook.

„Já to klidně připustím,“ uvedl Petr K. „A pak volit ty zm*dy z ODS - SPOLU? NIKDY!“ uvedl posléze tentýž muž. Stanislav M. šel tvrdě proti občanským demokratům. „Mafiánská a cizákům sloužící ODS patří mimo zákon. Partaj vzešlá z povýšení organizovaného zločinu na politiku nemá žádné právo rozhodovat,“ napsal. „Kádrovat dodavatele podle země…“ pozastavila se nad příspěvkem předsedy ODS právnička Jana Zwyrtek Hamplová.

Ani tím ledová sprcha namířená na Petra Fialu nevyschla.

„Pane Fialo, zapněte si zvuk a obraz. Žádné výběrové řízení nezačalo, tak nemůže být obcházeno. Oslovujete pitomce, kteří o veřejných zakázkách nic neví? Takže to mají být Vaši voliči? Tak to o trochu rozumné lidi asi zájem není. A to mě mrzí,“ podotkl Vladimír T. „Výkřik blázna do tmy, kterému ruský plyn nevadí! Jako správný rektální alpinista EU a USA za jejich finanční bonusy bude do roztrhání těla bojovat proti Rusku,“ opřel se do Fialova komentáře Květoslav F.

„Z Ruska k nám toho za poslední desetiletí moc dobrého nepřišlo, o tom žádná. Nicméně výjimkou je technologie na primární okruhy JE. Sekundární okruhy jsou schopny z valné části postavit české firmy. Rosatom je špička ve svém oboru. Vyřazením z tendru toho moc nezískáme. Navíc tuto technologii známe z Dukovan. Funguje dobře. Obávám se, že zpolitizování celé věci opět nic moc dobrého nepřinese,“ napsal Petr S. Nebyl jediný. Podobně se vyjádřil i Jiří Š.

„V Dukovanech je ruská technologie a musí tam být zase jenom ruská. Jestli ne, tak ochraňuj Evropu před jadernou katastrofou. ODS už zase začíná, jako před léty, když byla u moci. Nebrat na nikoho ohledy.“

„Pane Fialo, vzhledem k Vašemu níže uvedenému prohlášení beru od 17. 9. 2020 jakákoliv Vaše prohlášení se značnou rezervou. Dukovany dostaví uchazeč, který nabídne nejlepší plnění zadávacích podmínek. Pokud si však prosadíte, že o zakázku se nesmí ucházet ruské firmy, pak je otázkou, zda by se další omezující podmínky neměly vztahovat třeba na sexuální orientaci, barvu pleti, vyznání. Tak, aby byl vybrán ten ‚správný‘,“ navrhuje s nadsázkou Petr V.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 19242 lidí
„ODS evidentně nemá jiná nosná témata, tak samozřejmě vytahuje ruskou kartu. Rusové mají dostatečné zkušenosti s výstavbou jaderných elektráren. Není důvod, proč je do tendru nepustit. Samozřejmě zakázku musí dostat jen ta nejlepší nabídka, finančně i technicky. Když to Rusové nebudou, plakat rozhodně nebudu. Pan Fiala cílí na stejný typ voličů jako komunisté, jen s opačným znaménkem. Je smutné, že ODS pod jeho vedením nadřazuje své momentální zájmy nad zájmy budoucnosti energetiky v České republice. Spolu se Spolu to v budoucnosti vidím černě,“ poznamenal Martin G.

Nutno dodat, že ze stovek komentářů byla negativních výrazná většina. Předseda Fiala sice dostal několik poklepání po ramenou, ta ovšem Facebook nezařadil mezi nejrelevantnější. PL taky v diskusi nenašly jedinou Fialovu reakci či protiargument.

Stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech by měla zajistit firma ČEZ Dukovany II, nyní se koná prověřování možných vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví. „My očekáváme, že by v brzké době mohlo ministerstvo životního prostředí vydat závěrečné stanovisko, které pro nás bude významným milníkem v projektu,“ řekl výkonný ředitel společnosti Martin Uhlíř.

Firma už také začíná zpracovávat dokumentaci pro územní řízení. Nový jaderný zdroj by podle Uhlíře měl ideálně nahradit nynější dukovanské bloky po jejich vyřazení z provozu. Jak uvedl, cena jednoho jaderného bloku s výkonem 1200 MW se v zahraničí pohybuje mezi 120 až 150 miliardami korun.

Příspěvky z Facebooku byly kráceny a opraveny korekturou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …