Jak se Němcová chovala při Fialově projevu, co tam dělal Langer a další pikantnosti z kongresu ODS

18.01.2014 17:16

Právě probíhá první den víkendového kongresu ODS v Olomouci. Ten se koná v hotelu Clarion. Redakce sledovala kromě politických záležitostí i různé spíše nepolitické pikantnosti a zajímavosti.

Jak se Němcová chovala při Fialově projevu, co tam dělal Langer a další pikantnosti z kongresu ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová
reklama

Kongres, ačkoli má být úsporný, se radikálně neliší od těch, které v minulosti proběhly v pražském hotelu Clarion, i když prostory olomouckého Clarion hotelu jsou menší. Kouřit se zde nedá v lobby baru, který v pražském hotelu získal přezdívku „kmotrovský“, nýbrž pouze venku na terase.

Při příchodu delegátů ráno hrála hudba Bedřicha Smetany. Před zahájením se podávala káva, různé džusy a sladké pečivo ke kávě.

Fotogalerie: - 24. kongres ODS

Miroslava Němcová na 24. kongresu ODS
24.kongres ODS v Olomouci
Marek Benda na 24. kongresu ODS
24.kongres ODS v Olomouci
Petr Fiala a Zbyněk Stanjura na 24, kongresu ODS
Jiří Pospíšil na 24. sjezdu ODS

Standing ovation pro Fialu, ne od Němcové

Kongresový sál je relativně menší. Novinkou je, že nejsou striktně zábranami odděleny prostory pro novináře a delegáty kongresu. Při zahájení tradičně zazněla česká hymna.

Petr Fiala při své kandidátském projevu sklidil od většiny delegátů „standing ovation“, tedy potlesk vestoje, jistou pikantností je, že jeho protikandidátka Miroslava Němcová po jeho projevu na rozdíl od drtivé většiny delegátů vestoje netleskala.

Fiala jí po svém zvolení předsedou poděkoval za vše dobré, co pro ODS udělala. Na Němcové poté, co se objevily výsledky volby, byla znát nedobrá nálada. Někteří delegáti říkali neoficiálně, že její projev byl ublíženecký s pocitem vlastní nedoceněnosti a uraženosti.

Fiala si v dobré náladě vystál frontu na jídlo

Na Fialu jsme narazili i při polední pauze na oběd. Nezneužil toho, že měl již téměř jisté zvolení předsedou strany, a poctivě si vystál dlouhou frontu na oběd. Ačkoli ještě nebyl zvolen předsedou, měl očividně dobrou náladu a vtipkoval s kolegy a kolegyněmi.

Měl i důvod: Delegáti ocenili jeho projev jako dobrý a především ocenili Fialu jako schopného řečníka. V minulosti měl totiž Fiala pověst akademického suchara a uspávače hadů. Jeho vtípky na delegáty zapůsobily.  

Zahradil s pivem

Je fakt, že ve srovnání s minulými kongresy byl menší výběr hlavních jídel, ale hosté a delegáti kongresu hladem a žízní rozhodně netrpěli. Mohli si dát vodu, kolu, džusy, kávu, pivo či víno. K obědu bylo kuřecí maso či masové směsi a studené kuchyně se šopským salátem. "Je to sice sedmiprocentní strana, ale jídlo mají pořád dobré a hostesky hezké," komentoval jeden novinář.

Pokud jde o další kandidáty, tak Jan Zahradil byl před volbou v dobré náladě a pohodě a dal si i půllitr piva.

Na kongresu se mimochodem objevil i exposlanec Jan Morava známý z kauzy sledování dcery tehdejší poslankyně za zelené Olgy Zubové v době Topolánkovy vlády. Před vyhlášením volby prvního místopředsedy byli spolu k zahlédnutí v družném hovoru dva Ivanové, exposlanci Fuksa a Langer. Delegátům kongresu, hostům i novinářům byla mimochodem k dispozici také slivovice Cevrovice ve stánku s propagačními materiály Langerova CEVRa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…