Jak se bránit proti lichvářům? Pomůže prý finanční arbitr či ČNB

07.08.2012 10:07 | Zprávy

V Česku působí asi 15 organizací, jež je možné nazvat jako lichvářské. Ty půjčují peníze za nehorázné úroky. Když už si od nich člověk půjčí, bránit se pak může u finančního arbitra nebo u dozorových orgánů typu Česká národní banka a Česká obchodní inspekce. Český rozhlas na to upozornil v rámci projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Jak se bránit proti lichvářům? Pomůže prý finanční arbitr či ČNB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze jako prostředek k jednání

Lidé netuší, kam si mohou jít stěžovat na protiprávní jednání lichvářů ani kde najít právní radu. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala agentura GfK na popud projektu Navigátor bezpečného úvěru. Lichva je sice definována v trestním zákoníku, přesto je obtížné určit, kdy se jí poskytovatel úvěru dopouští, informuje Český rozhlas (ČRo).

Co je ale lichva? Podle pracovníka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petra Teplého – ten se na projektu Navigátor bezpečného úvěru podílí – není ale odpověď na to vůbec jednoduchá.

„Lichva je definována v paragrafu 218 trestního zákoníku. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o zneužití slabosti dlužníka ze strany věřitele a že je tento úvěr poskytnut za vysoký úrok. Jenže nikde není přesně stanoveno, kolik vlastně procent to je,“ vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas Teplý.

„V našem projektu Navigátor bezpečného úvěru je spíše používán pojem lichvář, než úvěrový predátor. Je to takový věřitel, který je zpravidla anonymní firmou a který nepodléhá žádné regulaci či dohledu,“ zmínil dále Teplý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve skutečnosti nejde o Jana Součka, ale o Václava Moravce. Petr Žantovský pro Parlam…