Lidé netuší, kam si mohou jít stěžovat na protiprávní jednání lichvářů ani kde najít právní radu. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala agentura GfK na popud projektu Navigátor bezpečného úvěru. Lichva je sice definována v trestním zákoníku, přesto je obtížné určit, kdy se jí poskytovatel úvěru dopouští, informuje Český rozhlas (ČRo).
Co je ale lichva? Podle pracovníka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petra Teplého – ten se na projektu Navigátor bezpečného úvěru podílí – není ale odpověď na to vůbec jednoduchá.
„Lichva je definována v paragrafu 218 trestního zákoníku. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o zneužití slabosti dlužníka ze strany věřitele a že je tento úvěr poskytnut za vysoký úrok. Jenže nikde není přesně stanoveno, kolik vlastně procent to je,“ vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas Teplý.
„V našem projektu Navigátor bezpečného úvěru je spíše používán pojem lichvář, než úvěrový predátor. Je to takový věřitel, který je zpravidla anonymní firmou a který nepodléhá žádné regulaci či dohledu,“ zmínil dále Teplý.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb