Jak šikovní poslanci podojili erár. Královnou je dáma ze STAN, která dojíždí pár kilometrů, ale bere si statisíce „na přechodné bydlení“

22.02.2019 8:06 | Zprávy
autor: nab

Finty na to, jak je možné vyždímat sněmovní peníze pro stranickou kasu i pro sebe, ve svém pátečním vydání zveřejnila Mladá Fronta Dnes. Získala totiž přehled, jak a které náhrady ke svým platům čerpali v loňském roce poslanci. A ukazuje prý, že pronájem regionálních poslaneckých kanceláří v sídlech politických stran funguje dodnes.

Jak šikovní poslanci podojili erár. Královnou je dáma ze STAN, která dojíždí pár kilometrů, ale bere si statisíce „na přechodné bydlení“
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Přehled čerpaných náhrad za rok 2018, jenž získal deník od Poslanecké sněmovny dokazuje, že z osmi poslanců, kteří na pronájem kanceláře čerpají nejvíc, to tak dělá šest z nich. Kancelář mají v objektu, který vlastní nebo si pronajímá jejich partaj. Tento státní příspěvek na kancelář tak putuje do stranické pokladny a vyšplhat se může až do výše 386 400 korun ročně.

Podle vyjádření některých zákonodárců na tom však není nic špatného. Marek Benda (ODS), který patří k osmi poslancům, kteří čerpají nejvyšší náhrady na kancelář, je toho názoru, že sídlo strany nemá být uzavřený sekretariát. „Má to být prostor, kde se setkávají politici i voliči, proto mi umístění poslanecké kanceláře do stejné budovy přijde logické,“ míní.

Dominik Feri to označuje jako přímo praktickou nutnost. „Má kancelář v Poslanecké sněmovně je malá, sdílená a vejdeme se do ní stěží s kolegyní Adamovou, natož s asistenty, stážisty či při pracovním jednání,“ říká. „Náhrady nerozlišují pronajímatele, cena obvyklá je, ať je makový, nebo tvarohový,“ dodává Kateřina Valachová (ČSSD), jenž na kancelář v loňském roce čerpala 363 tisíc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…