Jak zabránit třetí světové válce? Odpověď zná Ján Čarnogurský

24.04.2015 18:22

Někdejší disident, slovenský premiér, ministr spravedlnosti i zahraničí Ján Čarnogurský, který dnes patří k nejhlasitějším kritikům NATO na Slovensku, poskytl rozhovor Slovenským národným novinám. Jasně v něm dává najevo, že byl pro vstup Slovenska do EU, ale nikdy nestál o vstup své země do NATO, a rozhodně prý nelze říci, že by byl někdy protiruský. Vysvětluje také, co je třeba udělat, aby nedošlo ke třetí světové válce.

Jak zabránit třetí světové válce? Odpověď zná Ján Čarnogurský
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Ján Čarnogurský, bývalý slovenský premiér

Čarnogurský zdůrazňuje, že vždy zastával názor o příhodnosti ekonomické spolupráce Slovenska s Ruskem, a když v tomto směru podnikl kroky bývalý premiér Vladimir Mečiar, prý ho za to chválil. Ani za Mečiara, ani za první Dzurindovy vlády se prý nediskutovalo o vstupu Slovenska do NATO. Možná i proto, že tam nebyli „agenti Západu Havel a Walesa“.

Celý rozhovor najdete zde

„Když se Havel, v Polsku Walesa a další stali agenty Američanů, aby Clintonovi umožnili nedodržet slib daný Gorbačovovi, že se NATO nerozšíří na Východ, Američané mohli potom říci, vždyť my je ani nechtěli, ti Východoevropané nás do toho sami tlačí. Proto jsem spolu s Edou Chmelárem zorganizoval podpisovou akci za referendum o vstupu do NATO. To bylo hned poté, co jsem odešel z vlády, tedy na podzim 2002,“ poznamenává.

Dnes se navíc musíme vyrovnat se sociálním inženýrstvím Západu, který nám podle Čarnogurského vnucuje homosexuální manželství, genderovou politiku a totální liberalismus, což je podle expremiéra stejně špatné, jako když se pokoušeli totálně vymýtit soukromé vlastnictví.

Válka nemusí být, pokud se Rusko a Čína postaví USA

Naproti tomu prezident Ruské federace Vladimir Putin usiluje o obranu tradičních hodnot, což Čarnogurský považuje za správné, schvaluje v podstatě vše, co Putin dosud udělal, včetně okupace Krymu, neboť jde o starobylé ruské území a jeho obyvatelé opakovaně vyjádřili touhu vrátit se k Rusku.

Pokud dnes někteří lidé varují před vypuknutím další světové války, mohou mít podle expremiéra pravdu. Existuje však cesta, jak tomu zabránit. „Ano, pokud by se Spojené státy přestaly pokládat za jediný pól mezinárodních vztahů a ty se staly vícepolárními. A k tomu už mimochodem směřujeme, přičemž klíčovou úlohu zde mají dva státy: Čína a Rusko. Čína ekonomickou a Rusko vojenskou. Také by pomohlo, kdyby se Evropská unie dokázala vymanit z područí Spojených států,“ míní.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …