Jak zabránit třetí světové válce? Odpověď zná Ján Čarnogurský

24.04.2015 18:22

Někdejší disident, slovenský premiér, ministr spravedlnosti i zahraničí Ján Čarnogurský, který dnes patří k nejhlasitějším kritikům NATO na Slovensku, poskytl rozhovor Slovenským národným novinám. Jasně v něm dává najevo, že byl pro vstup Slovenska do EU, ale nikdy nestál o vstup své země do NATO, a rozhodně prý nelze říci, že by byl někdy protiruský. Vysvětluje také, co je třeba udělat, aby nedošlo ke třetí světové válce.

Jak zabránit třetí světové válce? Odpověď zná Ján Čarnogurský
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Ján Čarnogurský, bývalý slovenský premiér
reklama

Čarnogurský zdůrazňuje, že vždy zastával názor o příhodnosti ekonomické spolupráce Slovenska s Ruskem, a když v tomto směru podnikl kroky bývalý premiér Vladimir Mečiar, prý ho za to chválil. Ani za Mečiara, ani za první Dzurindovy vlády se prý nediskutovalo o vstupu Slovenska do NATO. Možná i proto, že tam nebyli „agenti Západu Havel a Walesa“.

Celý rozhovor najdete zde

„Když se Havel, v Polsku Walesa a další stali agenty Američanů, aby Clintonovi umožnili nedodržet slib daný Gorbačovovi, že se NATO nerozšíří na Východ, Američané mohli potom říci, vždyť my je ani nechtěli, ti Východoevropané nás do toho sami tlačí. Proto jsem spolu s Edou Chmelárem zorganizoval podpisovou akci za referendum o vstupu do NATO. To bylo hned poté, co jsem odešel z vlády, tedy na podzim 2002,“ poznamenává.

Dnes se navíc musíme vyrovnat se sociálním inženýrstvím Západu, který nám podle Čarnogurského vnucuje homosexuální manželství, genderovou politiku a totální liberalismus, což je podle expremiéra stejně špatné, jako když se pokoušeli totálně vymýtit soukromé vlastnictví.

Válka nemusí být, pokud se Rusko a Čína postaví USA

Naproti tomu prezident Ruské federace Vladimir Putin usiluje o obranu tradičních hodnot, což Čarnogurský považuje za správné, schvaluje v podstatě vše, co Putin dosud udělal, včetně okupace Krymu, neboť jde o starobylé ruské území a jeho obyvatelé opakovaně vyjádřili touhu vrátit se k Rusku.

Pokud dnes někteří lidé varují před vypuknutím další světové války, mohou mít podle expremiéra pravdu. Existuje však cesta, jak tomu zabránit. „Ano, pokud by se Spojené státy přestaly pokládat za jediný pól mezinárodních vztahů a ty se staly vícepolárními. A k tomu už mimochodem směřujeme, přičemž klíčovou úlohu zde mají dva státy: Čína a Rusko. Čína ekonomickou a Rusko vojenskou. Také by pomohlo, kdyby se Evropská unie dokázala vymanit z područí Spojených států,“ míní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…