Jako nudle v bandě, píše o Rusnokovi politolog Buquoy

07.07.2013 15:29

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. V případě nové vlády premiéra Jiřího Rusnoka to podle politologa a historika Jana Berwida-Buquoye platí dvojnásob. „Podle oné polopravdy sestavil nyní prezident Zeman svojí vlastní vládu, pod krycím jménem úřednická,“ píše ve svém komentáři na blogu iDnes.cz.

Jako nudle v bandě, píše o Rusnokovi politolog Buquoy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem

Buquoy se totiž domnívá, že i kdyby vláda Petra Nečase pokračovala ve své existenci a premiér by neodstoupil, přesto by činil Zeman všechno možné, aby vyvolal vládní krizi. A to prý z jednoho prostého důvodu – Nečasova vláda není vládou Miloše Zemana.

„Aby sestavil svoji vládu (samozřejmě nikým nezvolenou), potřebuje prezident alkoholik a řetězový kuřák nějakého věrného „poskoka“, jemu psovsky oddaného, který by poslušně aportoval udělené příkazy do všech ideologicko-politických směrů naší republiky. To nemůže dělat každý!“ podotýká politolog a ironicky dodává, že mezi základní kritéria patří zvláštní nadání, ohebný charakter a stoprocentní závislost na prezidentovi. „Prostě politik typu ‚nudle v bandě‘,“ shrnuje.

Těžko zvladatelný politický převrat

Zeman zvolil pro tento úkol Jiřího Rusnoka. „V době totality lítali komunisté na trase Praha – Moskva – Praha. Úkolem Rusnoka je lítat na trase Rusnok – Zeman – Rusnok. Jinak žádný velký rozdíl v tom není: kdo neuposlechl Moskvu – ‚dolítal‘. Kdo z Rusnokovy vlády neuposlechne Zemana - rovněž ‚dolítal‘,“ myslí si. I samotný životní profil Rusnoka podle politologa dokládá, že v politice vždy skutečně létal jako „nudle v bandě“ – před rokem 1989 zapálený komunista, od roku 1998 člen ČSSD.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Tak jako by bývalo nutné léčit Klause kvůli kleptomanii, je nutné léčit Zemana kvůli alkoholizmu,“ vytýká neduhy českých prezidentů. Ostatně, dnes by si podle jeho názoru již nikdo neodvážil tvrdit, že funkce českého prezidenta je „čistě formální“, neboť z oné údajné „čisté formality“ se nyní vyklubal těžko zvladatelný politický převrat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Makovice hloupých voličů. Guláš jim zkysne! Hřebejk tuší cestu v řiť

14:38 Makovice hloupých voličů. Guláš jim zkysne! Hřebejk tuší cestu v řiť

Když dala televize CNN Prima News prostor docentu Miloslavu Ševčíkovi, který kandiduje za TSS do Sně…