Jakub Janda pochválil Babiše. A také pohrozil čínskému velvyslanci, že pojede domů

08.01.2019 15:59

Analytik think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda vítá, že vláda Andreje Babiše (ANO) se má na pozoru před čínskými firmami Huawei a ZTE. Znamená to mimo jiné, že vláda posoudí, v kterých institucích se čínské technologie zbavovat, což je podle analytika krok správným směrem.

Jakub Janda pochválil Babiše. A také pohrozil čínskému velvyslanci, že pojede domů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

Vláda v pondělí uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jim v tom má neprodleně poskytnout nezbytnou součinnost, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Úřad už vydal a v úterý na svých webových stránkách zveřejní metodiku, na jejímž základě mohou správci kritické infrastruktury a významných informačních systémů tuto analýzu provést, uvedl v pondělí večer v České televizi ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. S rozhodnutím vlády je spokojen. Zprávu přinesla ČTK.

Ministři o tomto bodu jednali v utajeném režimu. Výzva, která z něj vzešla, se podle Babiše týká státního i soukromého sektoru, celkem 160 úřadů a podniků. Kritická infrastruktura představuje sítě a služby nezbytné pro obyvatele státu, například komunikace či rozvody energií. Jedná se o elektrárny, teplárny, rozvody energií a vody, telekomunikační a informační systémy nebo zdravotnická zařízení.

Na základě metodiky NÚKIB správci kritické informační infrastruktury a významných informačních systémů a provozovatelé základních služeb provedou analýzu rizik, poznamenal Navrátil. Pokud rizika zjistí u stávajících technologií, není snadné je podle něj nahradit, ať už kvůli jejich fungování, nebo z ekonomických důvodů. Za klíčové považuje rizika eliminovat hlavně u nových zařízení. „Nám jde především o systémy, které se teprve budou budovat,“ dodal šéf úřadu pro kybernetickou bezpečnost. Analýza podle něj potrvá řádově měsíce.

Před vánočními svátky NÚKIB vydal varování před užíváním infrastruktury jmenovaných společností kvůli bezpečnostním rizikům s tím, že nemíří na běžné uživatele. Dotýká se primárně informačních a komunikačních systémů subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti. Vláda tehdy po úřadu žádala metodický dokument, podle kterého mají úřady postupovat. Kabinet dnes podle Babiše metodiku obdržel a bude na jednotlivých úřadech, aby analýzu provedly.

Celkově se podle Babiše jedná o 160 státních úřadů, samospráv a soukromých podniků. „To ale neznamená, že každý z nich používá tyto technologie,“ podotkl.

Kvůli záležitosti se před Vánocemi setkal premiér s čínským velvyslancem na jeho žádost. Čínská ambasáda poté oznámila, že ji Babiš ujistil, že vyjádření NÚKIB není stanoviskem vlády a že „čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb“. Babiš vyjádření čínského velvyslance označil za lež. Ve čtvrtek se s velvyslancem sejde ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Před Čínou loni koncem roku varovaly i české tajné služby. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) byli v roce 2017 výrazně aktivnější čínští zpravodajci, kteří působí pod diplomatickým krytím, a nátlakové metody k prosazování čínských zájmů využívali i kariérní diplomaté. Vojenské zpravodajství uvedlo, že čínský projekt Hedvábné stezky bude pro Evropskou unii zdrojem rostoucích obav.

Navrátil dnes v té souvislosti uvedl, že nejde jen o špionáž, ale o zásadní vliv na fungování státu. Za vážnou hrozbu pro Českou republiku považuje například možné zásahy do fungování internetu. „Jde o to, jestli budeme mít technologie, kterým můžeme věřit,“ dodal.

Sinologové z portálu Sinopsis.cz varovali před tím, aby se zařízení čínských firem stala páteřní technologií budoucí mobilní sítě 5G.

Analytik spolku Evropské hodnoty Jakub Janda tuto aktivitu vítá. Kabinet Andreje Babiše podle Jandy dokazuje, že umí odolat čínskému tlaku a s pomocí svých institucí hájit české národní zájmy.

„Včera vláda vyslechla informace od specialistů našeho kybernetického bezpečnostního úřadu (NÚKIB) a postavila se za jejich hodnocení, které znamená detailní vyhodnocení působení Huawei ve 160 institucích a podnicích. Bude se řešit kde přesně čínského technologie představující bezpečnostní hrozbu jak používají a jak se jich budeme zbavovat. Takže i přes čínský tlak vláda jasně stojí za svým bezpečnostním establishmentem. Tak to má být. Teď už jen zchladit čínského velvyslance, aby se přestal chovat arogantně jako v čínské kolonii, jinak pojede domů,“ napsal Janda.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…